Yamaha Tenere 700 XTZ700 – Recenzja i test motocykla
Yamaha nie jeden raz pokazała, że potrafi robić świetne motocykle o fajnym stosunku ceny do zajawkowości. Tym razem nie jest inaczej i Tenere 700 jest motocyklem, który nie jest diabelsko drogi, ale daje niesamowitą frajdę z jazdy w terenie i w trasie.
Artykuł zaktualizowany na rok modelowy 2023.
Co ciekawe znalazłem oficjalne dokumenty Yamahy, w których motocykl raz ma nazwę kodową XTZ690 a raz XTZ700.
Od czego się zaczęło:
W 2016 roku na międzynarodowych targach EICMA został zaprezentowany prototyp nowego motocykla od Yamahy – T7 Concept.
Miał być on następcą wcześniejszej maszyny: Yamaha Tenere XT660Z – jednocylindrowego Funduro (Dual sport), który w ostatnim roku produkcji, kosztował w Polsce 34900 pln w wersji z ABS.
W motocyklu siedział jednocylindrowy silnik o pojemności 660 ccm, mocy 47 koni mechanicznych i 58 nM momentu obrotowego. Ważył on 215 kg, a do zbiornika paliwa wchodziły aż 23 litry paliwa. Przy spalaniu rzędu 4,5-5 litrów, zasięg na zbiorniku wynosił nawet 470 km! W 2016 roku zakończyła się produkcja i był to ostatni rok sprzedaży tego modelu.
Poniżej możecie zobaczyć porównanie Yamaha XT660Z Tenere oraz nowej Yamaha Tenere 700 z 2021 roku:
Nazwa i historia
Nazwa Ténéré pochodzi od nazwy regionu pustynnego w obrębie południowo-centralnej Sahary. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ Yamaha odniosła niejeden sukces w słynnym rajdzie Dakar (kiedyś Paryż-Dakar), którego trasa przebiegała właśnie przez ten region. Zwycięzcą pierwszego rajdu w 1979 został Cyril Neveu jadący na Yamaha XT500, drugie miejsce zajął Gilles Comte również na Yamaha XT500. Rok później, wszystkie miejsca podium zajęły motocykle Yamaha XT500. Zwycięstwa Yamahy w tym rajdzie dały podwaliny pod popularność i renomę marki.
3 lata testów i droczenia się
Yamaha przez 3 lata od zaprezentowania T7 Concept w 2016 roku droczyła się z nami, pokazując szczątkowe informacje i kolejne ciekawostki. Przez kilka miesięcy w 2018 roku, Yamaha raczyła nas jak to nazwała, światowymi testami motocykla: Yamaha Ténéré 700 World Raid podzielonego na etapy w wielu częściach świata – Australijski, Afrykański, Ameryka Południowa oraz Europa. W teście brali udział wielcy świata motocyklowego, uczestnicy i zwycięzcy rajdów Dakar, oraz podróżnicy.
Chodziły słuchy, że początkowo motocykl miał się pojawić na rynku już w 2018 roku, lecz z niewiadomych powodów „premiera rynkowa” się opóźniała.
W końcu w 2019 roku, pierwsze sztuki trafiły do sprzedaży i zostały bardzo ciepło przyjęte przez użytkowników. Motocykl jest popularny w grupie do której miał trafić, co potwierdza kunszt wykonania maszyny, ale również sukces marketingowy Yamahy. Na T7 ludzie zjeżdżają codziennie kawał świata więc przyszła również pora na mnie, abym sam przetestował ten sprzęt i wydał werdykt przez pryzmat własnych doświadczeń.
Recenzja Yamaha Tenere 700 2021 – 2023 Dailymoto.net
Specyfikacja – Dane techniczne Yamaha Tenere 700
Standardowo, zaczniemy od oficjalnej specyfikacji modelu, aby przybliżyć parametry Tenerki.
Wymiary
Yamaha ma 2370 mm długości, szerokość to 905 mm a wysokość 1455mm. Wysokość siodełka 875 mm, a rozstaw kół to 1595 mm. Prześwit w Tenerze wynosi 240mm.
Masa w pełni zalanego motocykla wynosi 204 kg.
Koła
Motocykl wyposażono w przednie koło o średnicy 21 cali 90/90 21M/C 54V, oraz tylnie 18″ – 150/70 R 18 M/C 70 V.
Fabrycznie z salonu sprzęt wyjeżdża na oponach Pirelli Scorpion Rally STR, które przeznaczone są jak to mówi się 70/30 czyli 70% asfalt i 30% off road.
Hamulce
Z przodu zastosowano dwutarczowy zestaw o średnicy 282 mm oraz po 2 tłoczki Brembo na tarczę.
Z tyłu znajduje się jedna tarcza o średnicy 245 mm z jednym tłoczkiem.
Całość układu hamulcowego wspierana jest systemem ABS, który można wyłączyć dla tyłu.
Zawieszenie
Na zawieszenie motocykla składa się w pełni regulowane zawieszenie Upside Down (USD) z przodu o skoku aż 210 mm, oraz również w pełni regulowany wahacz z tyłu o skoku do 200 mm. Pełna regulacja przód – tył zawiera: regulację napięcia wstępnego, tłumienie odbicia, oraz tłumienie kompresji.
Silnik
Yamaha użyła rzędowego 2 cylindrowego silnika CP2 znanego z modeli MT07, Tracer 700 oraz XSR700, zmodyfikowanego aby spełniał normy Euro 5. W silniku zastosowano technologię Crossplane, dzięki której fazy rozrządu ustawione są w taki sposób, aby zwiększyć moment i aby silnik lepiej brzmiał.
Silnik posiada moc 73 koni mechanicznych (54 KW) przy 9000 obrotów na minutę, oraz 68 Nm momentu przy 6500 obr./min.
Co ciekawe Yamaha nie podaje prędkości maksymalnej Tenere 700 ani przyspieszenia, ale z testów wynika, że prędkość maksymalna to około 203 km/h.
Skrzynia Biegów
Motocykl posiada 6 biegową skrzynię biegów z kołami w stałym zazębieniu. Napęd ze skrzyni na koło przenoszony jest klasycznym układem zębatek i łańcucha.
Zbiornik paliwa i spalanie Yamahy Tenere 700
Zbiornik paliwa mieści 16 litrów, a spalanie to około 4,3 – 4,5 litra na 100 km, więc powinien starczyć na około 370 km przebiegu.
Wygląd motocykla – subiektywnie
Tenere 700 wygląda dokładnie na taki motocykl jakim jest – na maszynę do zadań specjalnych – terenowego rozrabiakę, którym da się przejechać wiele tysięcy kilometrów drogami i bezdrożami. Laicy pytają nawet czy to nie jest Cross 🙂
Rama w motocyklu
Zastosowano tutaj podwójną ramę kołyskową z rur stalowych. Cieszy zastosowanie stali, w razie czego można pospawać w jakiejś wsi na krańcu świata u napotkanego mechanika-spawacza. Rama schowana jest w większości pod owiewkami i silnikiem więc widać tylko kawałek. W modelu którym jeździłem nie zamontowano niestety gmoli, które osobiście dokupiłbym, gdybym ten sprzęt kupował.
Design i wzornictwo Yamahy
Owiewki, szyba i oświetlenie w Tenere 700
Zarówno przednia owiewka jak i lampa tworzą jedną całość i przypominają głowę modliszki. Podobny układ był w modelu wspomnianym przeze mnie nieco wyżej. W Tenere 700 zastosowano w pełni LEDowe lampy skryte za szybką – znak postępu technologicznego. Niestety nie miałem okazji sprawdzić jak oświetlenie się spisuje, gdy zapada zmrok w terenie, ale ponoć jest nieźle (jak tylko sprawdzę, to nie omieszkam zamieścić tu aktualizacji). Rzeczą którą mimo wszystko warto dokupić, są dodatkowe światła led do jazdy w terenie – bardzo przydatna sprawa. Można je kupić albo u dealera razem z motocyklem, albo na portalach aukcyjnych. Stety/niestety kierunkowskazy dalej są na żarówki – być może kwestia oszczędności.
Szyba jest dla mnie zdecydowanie za niska i powyżej 80-100 km jest już dość głośno. Osobiście zamontowałbym wyższą szybę turystyczną, albo deflektor od razu po kupnie. Zaraz za szybką jest mocowanie poprzeczne, do którego możemy doczepić akcesoria jak nawigacje czy Itinerer.
Plastiki zastosowane jako owiewki nie wyglądają na najbardziej trwałe i super drogie, ale może jest to szansa, że w razie uszkodzeń, będzie można w miarę tanio kupić i zamontować nowe. Oczywiście to nie jest tak, że są dziadowskie i kiczowate, po prostu nie jest to megaultrahiper twardy plastik, co widać – ale nie powiedziałbym, że jest to wada. Części są spasowane dobrze i jeśli chodzi o owiewki – nic nie lata i nic nie trzeszczy.
Kokpit – wyświetlacz i przyciski w Yamaha Tenere 700 do 2022 roku
Niżej znajduje się wyświetlacz/kokpit, który jest duży i czytelny, można powiedzieć wręcz, że toporny, ale jednocześnie bardzo prosty. Wskazuje on obroty silnika wyskalowane do 12 tysięcy obrotów, ale przy 10 000 już go odcina. Co ciekawe nie zauważyłem czerwonego pola. Z prawej strony znalazł się wyświetlacz biegów, a z lewej przełącznik góra-dół komputera pokładowego. Do wskazań komputera dojdziemy za chwilę.
Niżej jest zegarek, obok wskazanie jazdy ECO (jeśli na danym biegu mamy odpowienio niskie obroty, wskazuje on, że mało palimy paliwka), a nieco niżej z prawej strony duży prędkościomierz. Wystarczy rzut okiem i widzimy jaka jest prędkość, a jeśli chodzi o obroty to wzrok zatrzymuje się tam na nieco dłużej, aby „załapać” jakie są obroty.
W sekcji z lewej i prawej strony mamy kontrolki i kolejno od lewej do prawej: kierunkowskazów, abs, biegu jałowego, awarii silnika, świateł drogowych (długich), ciśnienia oleju (lampa alladyna), immobilajzera, temperatury płynu chłodniczego, oraz finalnie wyłączonego abs’u tylnego koła.
Pomiędzy prędkościomierzem, a wskaźnikiem paliwa znajduje się dodatkowo duży napis OFF-ROAD, który wraz z kontrolką wyłączonego abs’u tylnego koła informuje nas, że mamy tryb terenowy.
U dołu mamy duże wskazanie poziomu paliwa – fajna sprawa, że taki widoczny.
Ostatnim elementem wyświetlacza Yamaha Tenere 700 jest wyświetlacz wielofunkcyjny, czyli nasz komputer. Wskazuje on:
- odometer – czyli przebieg całkowity motocykla,
- Dwa liczniki Trip Meter – czyli przebieg od resetu. O resecie poniżej,
- Trip Meter odliczający – czyli wskazanie ile zostało do celu jaki sobie ustaliliśmy. Ciekawy bajer
- Trip Meter Rezerwy Paliwa (Licznika przebiegu Rezerwy paliwa) – czyli wskazanie ile przejechaliśmy km odkąd zaczął mrugać ostatni segment wskaźnika poziomu paliwa – super bajer
- Wskazanie chwilowego spalania paliwa
- Wskazanie średniego zużycia paliwa
- Wskazanie temperatury płynu chłodniczego
- Wskazanie temperatury powietrza
- Ustawianie jasności wyświetlacza
Jak dla mnie, szkoda, że nie można w jakiś sposób pokazać 2 wskazań na raz, np.: temperatura płynu i przebieg.
Zabrakło też wskazania ładowania akumulatora, ale dołożenie akcesoryjnego zasilacza usb z wyświetlaczem prądu ładowania załatwi sprawę.
Dużym minusem tego kokpitu jest to, że strasznie lata na wertepach i od wibracji. Jest on tak zamontowany, że skacze jak szalony. Problem jest tak powszechny, że zewnętrzne firmy zaczęły produkować do tego wyświetlacza wsporniki i akcesoryjne mocowania, aby nie drżał. Jak na 3 lata testów to aż dziw, że to nie wyszło na testach …
Jak resetować licznik Trip w Yamaha Tenere 700 do 2022 roku:
Należy wybrać trip1 lub trip2 i wcisnąć przycisk mode up (przycisk u góry), a gdy zacznie mrugać, należy wcisnąć i przytrzymać mode down (przycisk niżej)
Jak resetować licznik przebiegu Rezerwy paliwa w Tenere 700 i jak go obsługiwać:
Jeśli zacznie mrugać ostatnia kreska poziomu paliwa, automatycznie włączy się Liczniki przebiegu rezerwy paliwa, oraz będzie naliczał ile przejechaliśmy km na rezerwie. Aby zresetować to wskazanie należy zatankować i przejechać minimum 5 km lub ręcznie wybrać przyciskiem u góry wskazanie, a następnie dłużej przytrzymać przycisk w dół.
Jak ustawić licznik przebiegu odliczającego do celu w Tenere 700:
Należy przycisnąć przycisk w górę, aż załączy się znacznik TRIP CD, poczekać aż mruganie zgaśnie. Następnie wcisnąć oba przyciski naraz. Potem ustawiać przyciskiem w górę. Jeśli ustawimy wartość, zmieniamy kolejną cyfrę przyciskiem w dół. Aby zapisac, należy wcisnąć przycisk w dół aż mruganie zniknie.
Wyłączanie ABS w Yamaha Tenere 700
Ostatnim i bardzo ważnym przyciskiem znajdującym się na kokpicie motocykla, jest przycisk wyłączania oraz włączania ABS’u tylnego koła.
Jak wyłączyć abs w Tenere 700?
Aby wyłączyć ABS należy w zatrzymanym motocyklu (zapłon musi być na on) przytrzymać przycisk ABS OFF. Po przytrzymaniu go przez chwilę, włączy się kontrolka ABS off, oraz napis OFF-ROAD na środku wyświetlacza.
Należy pamiętać o tym, że jeśli motocykl zgaśnie – niezależnie z jakiego powodu – ABS BĘDZIE PONOWNIE URUCHOMIONY.
Można by pomyśleć, że to głupie, że nie zapamiętują się ustawienia ABS, ale pamiętajmy o tym, że nowe motocykle muszą być wyposażone w ABS (i słusznie), a więc aby otrzymać homologację muszą go mieć uruchomionego przy starcie silnika.
UWAGA: Dodatkowo uczulam, aby po drogach publicznych jeździć z zawsze włączonym ABS’em obu kół, ponieważ zwiększa to wasze bezpieczeństwo, a w razie kolizji czy wypadku, ubezpieczyciel może zakwestionować stan techniczny motocykla jeśli ABS będzie wyłączony!
Zmiany wyświetlacza w 2023 roku – Nowy ekran w Yamaha Tenere 700 2023
W roku modelowym 2023, Yamaha zastosowała nowe podejście jeśli chodzi o wyświetlanie parametrów. Dali nam funkcjonalny, kolorowy ekran LCD, który jest bardzo czytelny w słońcu i do tego całkiem ładny.
Na ekranie można ustawić 2 „Schematy” (Themes). Pierwszy z nich to Street – to on jest u mnie ustawiony 24/7 ponieważ pokazuje on więcej szczegółów na raz. Możemy zobaczyć po dwa parametry w tym samym czasie, np. Spalanie Średnie oraz ODO (jak na obrazku powyżej).
Ekran umożliwia pokazanie parametrów takich jak: ODO, Trip 1, Trip 2, Średnie spalanie, Spalanie tymczasowe, Odliczanie km od góry, Temperatura Otoczenia, Temperatura silnika.
Drugi schemat Explorer, wygląda zupełnie inaczej (zobacz na filmie) i pokazuje tylko jedno z wskazań.
Poza tym, oba schematy pokazują: Obroty, prędkość, zapięty bieg czy powiadomienia z telefonu.
Powiadomienia z telefonu w Yamaha Tenere 700 2023
No właśnie. W nowej tenerze, możemy połączyć nasz motocykl, z Yamachowską aplikacją My Ride i wtedy aplikacja wymienia dane z motocyklem w obie strony. Apka pobiera z motocykla dane o spalaniu, prędkości itd. Natomiast sama wysyła do motocykla info o powiadomieniach. Tylko tyle i aż tyle.
Yamaha pozbyła się przycisku do Wyłączania ABS, co moim zdaniem jest krokiem w tył, szczególnie, że dodała przycisk do jego Włączania. Totalny bezsens, szczególnie, że ABS uruchamia się spowrotem po wyłączeniu zapłonu, czy też rozłożeniu stopki motocyklowej.
Nawigacja po Menu w Tenere 700
W motocyklu zastosowano pokrętło dwufunkcyjne, które służy jako wybierak, ale również jako przycisk do akceptowania pozycji w menu. Jest to rozwiązanie tragiczne pod względem ergonomii. „Kółko” jest umiejscowione pod prawym kciukiem, w taki sposób, że podczas jazdy nie sposób go łatwo używać. Do tego przechodzenie pomiędzy opcjami oraz ich zatwierdzanie, to istny koszmar. Niektóre funkcje, trzeba najpierw podświetlić, potem wcisnąć kółko raz (co nie jest proste, bo potrafi ono przeskoczyć do następnej pozycji w menu). Kolejnym krokiem jest przytrzymanie dłużej, co powoduje zatwierdzenie funkcji. Ale – nie działa to wszedzie tak samo.
Gniazdo zapalniczki
W 2023 Yamaha pozbyła się gniazda zapalniczki, a w zamian za to włożyła port USB. Czy to plus czy minus, zdecydujecie sami.
Wygląd silnika w Tenere 700
W zasadzie nie ma co się rozwodzić nad wyglądem silnika. Jest on dość skrzętnie ukryty pod ramą i owiewkami i widzimy tylko pokrywy i trochę osprzętu. Jest on też nieco cofnięty w głąb ramy co może go ochronić przy glebie. Od spodu silnik zakryty jest pługiem, czyli osłoną silnika, która spełni swoją rolę w ochronie przed uderzeniami od dołu, ale przez swoją konstrukcję nie blokuje dopływu powietrza. Można pokusić się o aftermarketowe rozwiązania, jeśli komuś będzie mało.
Co mi się podoba w wyglądzie Yamahy Tenere 700
Przede wszystkim w wyglądzie podoba mi się jej rasowość. Od pierwszego spojrzenia wiadomo z jakim motocyklem mamy do czynienia, szczególnie, ze wszystko ze sobą współgra, a do tego mamy tu szprychowe koła i opony z kostkami! Wszystko jest zrobione tak jak należy i na pewno sprzęt ma się kojarzyć z maszynami upalanymi w hardkorowych warunkach. Z jakiegoś powodu podoba mi się również lampa, chociaż nie ukrywam, że mogłaby być jeszcze ładniejsza. W zasadzie motocykl jest tak prosty, że nie wiem co mogę jeszcze dodać.
Co mi się nie podoba w Tenere 700
Hmm, jest to motocykl tak prosty z wyglądu, że ciężko się przyczepić. Jedyne co razi, to ta paszcza z przodu z której wychodzą grubaśne teleskopy przedniego zawieszenia. Trochę to wygląda jakby tam czegoś brakowało, ale nawet to pasuje. Może kiedyś, ktoś dołoży tam jakiś błotnik czy osłonę chłodnicy.
Osiągi motocykla Yamaha Tenere 700
Postaram się nieco opowiedzieć o tym motocyklu pod kątem moich osobistych doświadczeń i tego jak mi się na nim jeździło. Mam nadzieję, że opis ten będzie dawał pogląd na to jaki według mnie on jest.
Silnik i jego działanie
Tu chyba nie będzie zaskoczeniem jeśli powiem, że Yamaha swoim silnikiem CP2 pokazała co to jest kunszt produkcji silników. Maszyna jest żwawa i na pewno (cóż, przynajmniej bez kufrów i bagaży), nie ma powodów aby nazwać ją ospałą.
Fajnie wyrywa z miejsca, liniowo oddaje moc i praktycznie zawsze ma jej zapas.
Odkręcenie manetki w większości przypadków od razu daje feedback na kole. Przyspieszenie też jest niezłe zważywszy na motocykl, który jest tak wysoki i teoretycznie z nieustawionym zawieszeniem może pływać. Nawet na 3 biegu – jak zresztą jej mała siostra MT07 – podnosi ochoczo przednie koło do góry i daje się pobawić. W terenie w którym jeździłem i na oponach które były zamontowane, frajda była niesamowita. Motocykl fajnie rzucał piachem i gruzem za mną podczas przyspieszania na stojąco 🙂
Moim zdaniem ten silnik to fajna zajawka dla osób które nie mają za dużego doświadczenia, ale i też dla zawodowców chcących pojechać na koniec świata. Oczywiście nie ma takiej mocy i narowistości jak Crossy, ale to też nie jest Cross więc nie ma co porównywać.
Jeśli chodzi o wyczucie masy i całego motocykla w trakcie jazdy, to w sumie jest on jak piórko. Na ustawieniach jakie miałem, czułem się jak na moim Vstromie. Nie zarzucało mną, a przy próbie zarzucania motocyklem na boki, mogłem to robić dość sprawnie.
Hamulce w Yamaha Tenere 700
Hamulce są w porządku. Wciśnięte zatrzymują motocykl i nie mam wielkich zastrzeżeń do nich. Zapewne można wrzucić lepsze klocki i zmienić przewody na te w oplocie i będzie jeszcze lepiej. Ta część będzie przeze mnie jeszcze bardziej przetestowana na pewno.
Działanie zawieszenia w motocyklu
Jak już wyżej napisałem, zawieszenie zarówno z tyłu jak i z przodu jest kompletnie konfigurowalne. Osobiście nie ustawiałem nic pod siebie tym razem, ale przy najbliższej okazji pobawię się tym bardziej i opiszę dla was więcej.
Na ustawieniach, które były, motocykl wcale nie bujał bardziej niż mój Vstrom. Próbowałem nim nurkować przy hamowaniu i nie ma nie wiadomo jakiej tendencji do tego, ale tak jak mówię, przez to, że możemy je dowolnie ustawić, możemy je ustawić pod siebie i pod trasę w którą jedziemy.
Zawieszenie nie hałasowało i dobrze trzymało się nierówności w terenie, a do tego fajnie wybierało dziury poprzeczne.
Działanie skrzyni biegów
Jeśli chodzi o skrzynię biegów, to tu miałbym pewne zastrzeżenia. Mam nadzieję, że ktoś kto dłużej jeździ na Tenere potwierdzi lub zdementuje, ale moim zdaniem – przynajmniej na ustawieniach fabrycznych – zmiana biegów jest dziwna. Strasznie wysoko musiałem podnosić palce podczas wbijania biegów, oraz bardzo głęboko opuszczać podczas zbijania. Szczególnie mocno odczuwałem to, gdy musiałem szybko zredukować biegi do jedynki bo np. dojechałem do świateł. Miałem kilka razy taki moment, w którym poczułem panikę, bo nie mogłem zredukować biegów. Musiałem dźwignię upuszczać do końca, potem podnosić palce nienaturalnie wysoko i spowrotem w dół, aby zbić o kolejny bieg.
Poza tym, skrzynia biegów chodzi bardzo dobrze w trakcie jazdy na siedząco. Biegi wchodzą lekko i bez żadnych zgrzytów.
Update 2023: Mam wrażenie, że skrzynia biegów chodzi lżej i biegi teraz wskakują jak masełko.
Mam nadzieję, że to problem tylko z ustawieniem dźwigni – jeśli się czegoś dowiem to tutaj zamieszczę.
Systemy dostępne w motocyklu Yamaha Tenere 700
Tak naprawdę, z systemów mamy tylko ABS, który możemy wyłączyć dla tylnego koła i pozamiatać tyłkiem na sypkim. W modelu z 2023 roku możemy wyłączyć całkowicie ABS, wyłączyć sam tył lub zostawić włączony na stałe.
Czujnik przechylenia motocykla – motocykl zgaśnie jeśli się przewróci.
System automatycznego gaszenia silnika – jeśli przez 20 minut będzie pracował na biegu jałowym, Tenere 700 automatycznie zgasi silnik.
Update 2023: W motocyklu dołożono możliwość zamontowania QuickShiftera.
Nic więcej niż to co wyżej powiedziałem już nie znajdziecie – ale to ma swoje plusy – mniej rzeczy do zepsucia.
Wygoda użytkowania Yamaha Tenere 700:
Jest kilka rzeczy o których chciałbym wam opowiedzieć jeśli chodzi o wygodę i komfort.
Pozycja kierowcy na motocyklu
Pozycja za kierownicą jest wygodna i wyprostowana, ale dla wyższej osoby. Kolana są zgięte mniej więcej w 90 stopniach co sprawia, że to komfortowa pozycja.
Dla mojego wzrostu (lekko poniżej 190 cm) kierownica mogłaby być nieco wyżej – pewnie zastosowałbym rizery, aby ją podwyższyć. Kolejnym problemem, o którym już wspomniałem jest za niska szyba. Dla nieco niższych osób, można spróbować skręcić zawieszenie, dokupić zestaw obniżający zawieszenie i kupić siedzisko obniżające (koszt powyżej 800 zł), które jest o 20mm niższe – nigdy tego nie rozumiałem – płacisz ponad 40k za motocykl, a nie można w standardzie wymienić siedzenia na niższe, tylko trzeba dokupić.
Rozstaw podnóżków jest odpowiedni a same podnóżki umożliwiają wyjęcie z nich gum dzięki czemu lepiej się na nich czuje jazdę na stojąco.
Ciekawostka: Dla pasażera można dokupić nakładkę na siedzenie, która poprawia komfort – ciekawa sprawa jeśli 80% śmigamy sami a pozostały czas z plecakiem. Mam nadzieję, że uda nam się dostać to do testów.
Komfort – dostęp funkcji, ergonomia przycisków
Częściowo dostęp do przycisków omówiłem przy okazji omówienia kokpitu, więc przyciski stamtąd po prostu pominę.
Zacznę od czegoś co mnie po raz kolejny pozytywnie zaskoczyło – Yamaha w swojej Tenere 700 ma dla nas niespodziankę. Fabrycznie zamontowane gniazdo zapalniczki poniżej kokpitu z lewej strony, oraz – UWAGA – miejsce przygotowane na drugie gniazdo z prawej strony. Wystarczy zdjąć zaślepkę i włożyć tam kolejne gniazdo. Niby taka pierdółka, ale bardzo fajna.
Zamiast gniazda zapalniczki – port USB i przycisk do deaktywacji ABS od 2023 roku
W 2023 roku, Yamaha wywaliła port zapalniczki i dała nam zamiast tego gniazdo USB. Natomiast z drugiej strony, mamy wielki przycisk Włączania ABS. Słyszałem plotkę, że w którymś modelu z podserii World, przycisk ten będzie dodatkowo wyłączał ABS. Szkoda, że tutaj tego nie ma.
Przyciski na kierownicy są dość skąpe, ale jak najbardziej wystarczające i zachowują wszelkie standardy znane z rynku. Wykonanie nie jest najwyższej jakości, ale widać, że wystarczająca. Na lewej części kierownicy mamy dźwignę sprzęgła – niestety nie można jej ustawiać pod siebie i ma stałe ustawienia. Obok dźwigni znajduje się przycisk do mrugania światłami drogowymi do dawania sygnałów. Bardziej z przodu mamy przełącznik świateł drogowych – włącz/wyłącz, obok jest włącznik świateł awaryjnych, przełącznik kierunkowskazów i klakson.
Na prawej stronie znajduje się Kill Switch czyli przycisk do gaszenia silnika, Przycisk select – o którym niżej, oraz starter silnika, który aby zapalić silnik, trzeba nieco przytrzymać. Przycisk Select jest kopią przycisku Mode Button UP czyli przycisku do góry, ale dodatkowo przytrzymany pozwala resetować wskazania liczników przebiegów.
Pomiędzy kierownicą prawą i lewą znajduje się stacyjka z blokadą kierownicy. I tu kolejny minus. W Testowym motocyklu, który miał z 600 km przebiegu nie mogłem złapać momentu w którym blokada kierownicy zadziała. Być może wymagała ona naoliwienia, ale to i tak dziwne, że w nowym motocyklu nie dało się uruchomić blokady kierownicy. Pani z salonu również na początku nie mogła złapać blokady i dopiero po kilku próbach jej się udało.
Update 2023: Yamaha zmieniła rozkład przycisków.
Lusterka w Tenere 700
Lusterka nie są zbyt duże, spokojnie mogłyby być większe. Raczej nie oszpeciły by motocykla, a można by więcej w nich zobaczyć. Są nieforemne i mają kształt ułatwiający patrzenie do tyłu motocykla, oraz pod i nad. Prawidłowo ustawione spełnią swoją rolę i będą wskazywać na to co powinno być widać choć tak jak wspominałem, trochę za mało.
Wersja specjalna: Yamaha Tenere 700 Rally Edition
Yamaha wypuściła również specjalną edycję Tenere 700 Rally Edition. Nawołuje ona kolorystycznie do rajdu Dakar i ma być Hołdem dla fabrycznych motocykli którymi ścigali się Jean-Claude Oliviera i Serge Bacou.
Różnice pomiędzy zwykłą Tenere 700 a Yamaha Tenere 700 Rally Edition
W Tenere 700 Rally Edition mamy niebiesko-złoty lakier oraz złote felgi, a do tego w standardzie o wiele bogatsze – terenowe wyposażenie:
- Specjalna kanapa Rally
- Tłumik Akrapovič typu slip-on
- Terenowe manetki
- Wytrzymała płyta ochronna
- Kierunkowskazy LED
- Osłony zbiornika paliwa
- Osłona chłodnicy
Cena Yamaha Tenere 700 Rally Edition
Przez wzgląd na wyposażenie i elitarność, jest ona droższa od zwykłej Tenere 700 o 7500 zł i cena Yamahy Tenere 700 Rally Edition na dzień pisania artykułu to 53 300 zł
Zdjęcia Tenere 700 Rally Edition:
Subiektywna opinia o Yamaha Tenere 700
Sprzęcior jest uniwersalny i fajnie się nim jeździ. Nie ma wstydu ani z jazdy po twardym ani po bezdrożach. Czuć, że motocykl został stworzony do nawijania kilometrów – niezależnie jakimi drogami, choć ze zdecydowaną przewagą OFF ROAD’u – co widać po możliwościach zawieszenia i zastosowanym 21 calowym kole. Jedyne co może powstrzymać kierowcę to umiejętności, wyobraźnia i opony, które będą się szybciej zużywać (chodzi o kostki).
Tenerka odpowiada na ruchy kierownicą w odpowiedni sposób, oraz daje znać co się z nią dzieje.
Oczywiście nie daje takiego feedbacku jak maszyna do jazdy po gładkich jak lustro asfaltach, ale przez to, że można dowolnie ustawić zawieszenie możemy ustawić ją pod swój styl jazdy i swoją wagę.
Motocykl fajnie składa się w zakręty, a przez to, że jest wysoki można poczuć się jak na rollercoasterze. Konstrukcja jest zwarta i sztywna, więc motocyklem nie buja w trasie i nie zdarzyło mi się, aby wężykował.
Sprzęt jest wysoki i wąski, przez co w mieście przejedziemy pomiędzy samochodami i nie wiem jak Yamaha tego dokonała, ale gdy jedziemy, nie czuć w ogóle wagi. Nawet na postoju, gdy za bardzo go nie przechylimy, nie czuć go wcale pomiędzy nogami. Kierownica i lusterka wystają co prawda nieco po za obrys, ale przez wzgląd na ich wysokie położenie, przejedziemy nad większością lusterek samochodów – gorzej z dostawczakami i ciężarówkami.
Tenere 700 nie ma braków mocy, wystarczy redukcja i wyprzedzamy.
To do czego można się przyczepić to nieco za mała owiewka. Wystarczy zmienić na turystyczną lub dołożyć deflektor i powinno być lepiej przy większych prędkościach.
Jeśli chodzi o jazdę w terenie – jest bardzo fajnie. W zasadzie tak samo wygodnie jak w mieście. Przez wzgląd na gładkie przejście z baku w fotel kierowcy i jego szerokość, można wygodnie ułożyć się na motocyklu i przylgnąć do niego.
Jazda na stojąco również jest komfortowa. Dla mnie jedynie kierownica mogłaby być wyżej co dodało by komfortu na stojąco osobie o moim wzroście – niecałe 190 cm.
W modelu z 2023 roku, Yamaha zmieniła ekran, co jest mocno na plus – pozbyła się wibracji, które sprawiały wrażenie kiczu.
Yamaha przyzwyczaiła nas silnikiem CP2 do świetnego dźwięku na akcesoryjnych wydechach. Przez układ CrossPlane, gank brzmi nieco jak w widlastych V2. Ja jeździłem na motocyklu jedynie z akcesoryjną końcówką, przez co motocykl brzmiał lepiej, ale wciąż niezbyt głośno. Dołożenie całego akcesoryjnego wydechu jeszcze bardziej mogłyby podkreślić walory audiofilskie silnika Tereski.
Podsumowanie
Moim zdaniem Tenere 700 to motocykl kozacki. Tyle mógłbym napisać, ale to byłoby za mało.
Yamaha Tenere 700 to idealny sprzęt do tego do czego został stworzony – do podróży dalekich i bliskich raczej w większości bezdrożami.
W zasadzie jest mega prosty, nie ma żadnych udziwnień i ulepszeń, które wskazywałyby na to, że ma się na nim siedzieć 1000 km jadąc tylko po asfalcie, a dzięki czemu możemy być spokojniejsi o awarie elektroniki.
Nazwałbym go poważną zabawką, którą możemy w tygodniu po pracy poszaleć na polanie czy w lesie, pojechać nią na zakupy a w weekendy przejechać xxx kilometrów po bezdrożach bez żenady i w całkiem wygodny sposób.
No a już w ogóle najlepiej to wziąć 2 miesiące urlopu, załadować bagaży i zjechać nią świat wzdłuż i wszerz.
Uwaga: Osobiście nie zalecałbym kupna i jazdy na nim osobom bez zupełnego doświadczenia. Nie jest tam mega dużo mocy, ale nie da się zmienić mapy silnika i potrafi szarpnąć jak się za bardzo puści sprzęgło. Zdecydowanie lepiej najpierw poćwiczyć na czymś słabszym.
Plusy i Minusy Yamaha Tenere 700
Plusy Tenere 700
- Nieduże spalanie
- Niesamowite zdolności terenowe
- 21 calowe koło
- Gniazdo zapalniczki samochodowej – PORT USB (2023)
- MIEJSCE PRZYGOTOWANE POD DRUGIE GNIAZDO ŁADOWANIA (ZAPALNICZKĘ LUB USB) – w 2023 już tego niestety nie ma
- Prostota
- Możliwość Wyłączenia ABS’u
- Ładny
- Można zmienić wysokość przedniego błotnika
- Rocznik 2023 ma bardzo czytelny, nowy ekran
Minusy Tenere 700
- Blokada kierownicy niezbyt precyzyjnie działa
- Skrzynia biegów chodzi zbyt głęboko – być może kwestia regulacji
- Drgający od nierówności kokpit – w 2023 już nie drży