Ten artykuł jest drugą częścią artykułów o tym jak kupować motocykl używany, aby nie wkopać się na minę i omawia proces oględzin wraz z listą elementów motocykla do sprawdzenia. Listę rzeczy do sprawdzenia podczas oględzin motocykla, pobierzesz u dołu strony zapisując się do naszego Newslettera – ale nie leć tam od razu, tylko przeczytaj najpierw, żebyś miał ogląd o co chodzi.
Pierwsza część traktowała o procesie szukania motocykla w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko kupna szmelcu, a także zdobycia jak największej wiedzy o szukanym motocyklu.
Link do pierwszej części artykułu w naszym serwisie: Jak kupić używany motocykl, żeby zmniejszyć ryzyko wkopania się na minę
O Dailymoto
Dailymoto jest magazynem motocyklowym tworzonym przez motocyklistów dla motocyklistów i nie tylko.
Z naszych artykułów i filmów dowiesz się ciekawostek, poczytasz, obejrzysz opinie oraz testy i recenzje.
A teraz wracajmy do artykułu.
Jak sprawdzić motocykl przed zakupem czyli na co zwracać uwagę
W tym artykule skupiam się na tym, na co zwrócić uwagę podczas oględzin motocykla. Poniżej znajdziesz spis treści, aby łatwiej było Ci się poruszać.
1. Przed oględzinami motocykla
Zanim zdecydujesz się obejrzeć motocykl i weźmiesz go na jazdę testową, upewnij się czy motocykl posiada wszystkie niezbędne dokumenty oraz pozostałe wymagane rzeczy. Możesz to zrobić przez telefon, choć nie zawsze sprzedawcy są do końca szczerzy:
- upewnij się, że wszystkie potrzebne dokumenty do motocykla są dostępne w tym dowód rejestracyjny. Dodatkowo jeśli jest to motocykl sprowadzony spoza Polski możesz potrzebować dodatkowych dokumentów, które znajdziesz tu: Dokumenty wymagane do rejestracji motocykla sprowadzonego z zagranicy
- motocykl ma ważne badanie techniczne – jeśli nie ma to warto zapytać sprzedającego dlaczego oraz poprosić o jego wykonanie (najlepiej przy Tobie). W tym miejscu należy być mega ostrożnym i najczęściej zalecałbym rezygnację z takiego motocykla bo po prostu może być to bubel! No chyba, że szukasz takiego sprzętu, to już Twoja sprawa indywidualna
- motocykl ma ważną polisę OC, a jeśli nie to zapytaj dlaczego. W tym miejscu upewnij się, że data sprzedaży na umowie, którą ewentualnie zawierasz jest datą rzeczywistą w której zawierasz umowę! – wyzbędziesz się ewentualnych problemów z ewentualną płatnością kary za brak obowiązkowego OC!
- upewnij się, że właściciel jest właścicielem lub osobą, która może Ci motocykl sprzedać – sprawdź kto jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel oraz porównaj z dowodem osobistym osoby. Możesz również poprosić o pokazanie poprzedniej umowy kupna sprzedaży. Jeśli w tym miejscu widzisz, że osoba sprzedająca nie jest właścicielem, to poproś o wyjaśnienia i o daną osobę. Jeśli sprzedawca będzie kręcił, że nie ma tej osoby itd. to poproś o jakiś dowód w postaci pełnomocnictwa/upoważnienia dot. sprzedaży przez prawidłowego właściela/współwłaściciela. Słyszałem o przypadkach w których wkurzona żona, chciała sprzedać motocykl męża bez zgody 🙂
- sprawdź również, czy dane z dokumentów zgadzają się między sobą, oraz czy vin z dowodu i karty pojazdu jest tym samym vinem, który jest na ramie motocykla
Na koniec warto dodać, żeby być asertywnym. Jeśli brakuje któregoś z dokumentów i ktoś obiecuje, że dośle pocztą, albo zapewnia, że wszystko jest w porządku, a Ty czujesz, że coś jest nie tak – Nie napalaj się! Nie kupuj z tak rażącymi wątpliwościami, bo na końcu może się okazać, że masz wielki problem!
Może się okazać, że sprzedawca Cię oszukał – celowo bądź nie – a Ty stracisz pieniądze!
Przydatne narzędzia przy oględzinach to:
- Multimetr – możesz sprawdzić jaki jest stan akumulatora, czy jest ładowanie, oraz jakie jest zużycie prądu
- Suwmiarka – możesz sprawdzić np. stan tarcz
2. Ocena stanu motocykla przy zakupie – co sprawdzać
Przechodzimy do tego po co dokładnie tutaj jesteś. Żeby być jak najbardziej pewnym, że kupujesz motocykl, który Cię nie zawiedzie i będzie Ci służył jak najdłużej bez awarii.
Oczywiście trzeba być świadomym tego, że nie wszystkie uchybienia to powód do rezygnacji z zakupu. Rozważasz kupno motocykla używanego, więc niektóre elementy się zużywają, ale warto wiedzieć na czym się stoi i czy cena narzucona przez sprzedającego jest tą która odzwierciedla stan motocykla. A może na placu stoi przypudrowany trup?
Jeśli sam nie chcesz tego zrobić bo się boisz, że coś przeoczysz – najlepiej zabierz kogoś ze sobą, kto się zna lepiej od Ciebie na motocyklach i najlepiej udostępnij tej osobie tę stronę przed Oględzinami.
Ocena stanu – motocykl zgaszony, zimny
Na początek warto się przyjrzeć, czy motocykl jest zimny czy ciepły. Oczywiście nie sugerowałbym dotykanie rury wydechowej bo można się sparzyć 😉 Jeśli ciepły a wystawiony stricte na sprzedaż – to dlaczego? Czy był jeżdżony? Dlaczego jeżdżony? Może ktoś musiał nim podjechać z garażu – w takiej sytuacji polecam najpierw zapoznać się z motocyklem „zewnętrznie” i dać mu trochę ostygnąć.
Często zdarza się, że motocykl na zimnym pracuje źle i niektórzy sprzedawcy, aby ukryć wadę, najpierw go rozgrzewają przed oględzinami, aby ukryć wadę – przykładowo Motocykl nie uruchamia się zbyt łatwo, albo wydaje z siebie jakieś dziwne dźwięki. Warto to sprawdzić.
Ocena wizualna motocykla
Oprócz tego jak motocykl jeździ, do czego przejdziemy w dalszej części artykułu – należy sprawdzić również jak wygląda. Inny kolor części, wycieki czy jakieś uszkodzenia, mogą świadczyć o tym, że motocykl był uszkodzony. Jeśli sprzedający poinformował Cię o tym wcześniej (najlepiej na etapie ogłoszenia), to super, ale nie zawsze tak jest.
Jeśli coś wykryjesz to warto zapytać o co chodzi i czemu nie powiedział o tym wcześniej. Może to pierdoła, a może coś co dyskwalifikuje taki zakup.
- sprawdź czy gdzieś nie ma innego koloru lakieru
- sprawdź czy nie ma pęknięć na owiewkach lub ramie
- sprawdź czy nie ma zarysowań na owiewkach lub ramie
- sprawdź czy nie ma źle spasowanych elementów owiewek i części widocznych
- sprawdź czy gdzieś nie cieknie olej, płyn hamulcowy, paliwo
- sprawdź czy owiewki czy błotniki nie były klejone zaglądając od spodu pod nie, jeśli to
- możliwe
- sprawdź klamki i dźwignie a także inne elementy ruchome, czy nie mają luzów -np. niedokręcone śruby, coś odpada, coś jest złamane itd
Ocena przedniego koła i układu hamulcowego
Ważna sprawa, bo można oszczędzić kilka tysi na uszkodzonej oponie czy komponentach kół – oraz co ważniejsze – koła i hamulce mają największy wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
- sprawdź oponę – czy nie ma uszkodzeń, czy nie ma pęknięć, czy nie była łatana lub gdzieś nie wystają już druty
- głębokość bieżnika – na oko, czy jeszcze trochę go jest czy już jest starty
- DOT opony czyli tydzień i rok produkcji danej opony
- poziom zużycia na brzegach i centrum opony – to nam może powiedzieć, jak motocykl był używany
- Koło i felgi – czy nie jest krzywa, uszczerbiona – możesz sprawdzić patrząc od przodu czy w którymś miejscu nie tył koła nie wychodzi gdzieś na bok
- jeśli to możliwe złap za koło i potrząśnij na boki sprawdzając czy nie ma luzów na łożysku – najlepiej na podstawce (aby koło wisiało w powietrzu)
- Jeśli koła mają szprychy – sprawdź ich stan. Czy nie są popękane, krzywe, czy może jakichś brakuje. Wymiana szprych może być kosztowna
Tarcze hamulcowe:
- sprawdź czy nie mają pęknięć, głębokich rowów innych zniszczeń
- czy są bardzo zardzewiałe – ponoć czasem bardzo zardzewiałe tarcze wymagają wymiany, ponieważ już się nie spisują
- zbadaj krawędź tarczy – czy są ranty i jeśli są to czy głębokie
- porównaj szerokość tarczy z wartością podaną na tarczy (jeśli jest podana) – skorzystaj z suwmiarki
- zakręć kołem i posłuchaj czy tarcza nie trze o klocki w nieregularny sposób (np. dźwięk cyklicznego tarcia)
- sprawdź czy tarcza trzeszczy gdy nią poruszasz
- jeśli tarcze są pływające, sprawdź czy ich ruch nie jest zbyt duży
Klocki hamulcowe:
- sprawdź ich stan, szerokość
- sprawdź czy nie rysują tarcz kręcąc kołem i naciskając hamulec (jeśli to możliwe)
- zakręć kołem i zweryfikuj czy nie trze o tarczę
- sprawdź jak koło hamuje gdy naciśniesz hamulec
Zaciski hamulcowe
- oceń ich stan wizualny – czy nie są popękane
- czy nic nie cieknie
- nic nie jest zablokowane
- poruszaj nimi czy się nie ruszają
- sprawdź czy nie ma wycieków z okolic zaworków do odpowietrzania lub tłoczków
Układ hamulcowy
- sprawdź stan przewodów hamulcowych – czy nie są uszkodzone, sparciałe, dziurawe
- naciskaj klamkę i sprawdź czy gdzieś wzdłuż przewodów hamulcowych nie cieknie płyn
- sprawdź stan płynu hamulcowego – jeśli jest dość ciemny najprawdopodobniej jest do
- wymiany
- czy klamka hamulca jest prosta – tzn. nie ma dziwnych skrzywień i czy nie jest uszkodzona
- naciskaj klamkę i zweryfikuj czy sprężynuje i czy nie jest “gumowata”
Czujnik ABS (jeśli dotyczy)
- sprawdź czy czujnik nie wisi lub go nie brakuje (przy tarczy powinna być mała tarczka z wgłębieniami
- sprawdź czy przewód czujnika nie jest uszkodzony
Ocena tylnego koła i układu hamulcowego
Tutaj przeprowadź kontrolę analogiczną jak dla koła przedniego. Pamiętaj tylko, aby sprawdzić czy dźwigienka od hamulca tylnego działa prawidłowo i nie ma luzów.
Ocena zawieszenia przód i tył oraz główka ramy
Lagi przednie
- sprawdź czy na lagach nie ma zacieków po oleju, w okolicy uszczelniaczy i czy olej nie wycieka gdy się nimi rusza góra dół (łapiąc za kierownicę pobujaj motocyklem góra dół i obserwuj)
- sprawdź czy lagi nie są krzywe lub zniszczone
- sprawdź czy lagi nie trzeszczą – usiądź na motocyklu, złap za hamulec przedni i bujaj
- motocyklem w przód i tył – przy okazji możesz wykryć podobny objaw dla tylnego zawieszenia, oraz bicie łożyska główki ramy
- zablokuj koło przednie pomiędzy nogami i ruszaj kierownicą na prawo i lewo – jeśli to możliwe – sprawdzisz czy nie ma gdzieś luzu na lagach. Możliwe, że trzeba je po prostu dokręcić lub problem jest poważniejszy
- jeśli jest możliwość regulacji zawieszenia, zweryfikuj czy funkcja ta działa
Zawieszenie tylne
- sprawdź czy nie cieknie
- jeśli dostępna jest regulacja to czy działa
Główka ramy
- siedząc na motocyklu zblokuj koło przednie i machaj motocyklem przód tył i kręć kierownicą na boki – jeśli jest niepokojący objaw jak stukanie z okolic główki ramy to znak, że może trzeba wymienić już łożysko
Ocena stanu napędu
Napęd również trochę kosztuje. Dodatkowo, jeśli było mocne uderzenie np po skoku, może się okazać, że wał zdawczy (czyli ten przy skrzyni biegów) może być pogięty. Przytrafia się to niektórym motocyklom, ale taka naprawa już może sporo kosztować.
Łańcuch
- sprawdź czy łańcuch jest nasmarowany
- sprawdź czy łańcuch jest brudny i czy nie jest bardzo zardzewiały
- sprawdź czy łańcuch jest dobrze naciągnięty i nie wisi – max ok 2-3 cm (często na wahaczu tylnym lub w okolicach znajdziesz info o naciągu)
- sprawdź ile jeszcze można łańcuch naciągnąć – podziałka przy śrubie regulacji
- sprawdź czy elementy łączące ogniwa łańcucha są w dobrym stanie – np. nie wystają żadne gumki itd.
- zweryfikuj czy klucz do naciągu łańcucha jest przy motocyklu – jeśli dotyczy i powinien być – np VFR800 ma swój własny klucz, który często ginie
Zębatki
- sprawdź stan zębatek – czy nie ma pęknięć lub innych uszkodzeń
- sprawdź czy zęby są dość szerokie – zębatki do wymiany, gdy zęby są spiłowane, ostre lub mają nieregularny kształt
- zakręć kołem na luzie i zobacz czy zębatki nie falują – jeśli możliwe
- oceń stan smarowania
Wał zdawczy przy zębatce zdawczej
- zweryfikuj czy nie cieknie olej z jego okolic – może to oznaczać uszkodzony oring lub coś gorszego
- czy nie jest przekrzywiony
- zakręć tylnym kołem na luzie jeśli to możliwe i zobacz czy wał obraca się w osi i nie „szura”
Wał napędowy – Wał Kardana
- zweryfikuj czy nie cieknie
- sprawdź czy nie widać uszkodzeń
- zakręć kołem w tył i przód i posłuchaj czy nie ma zgrzytów lub zbyt dużych luzów
- zapytaj kiedy wymieniany był olej w wale
Pasek napędowy
- zweryfikuj jego stan
- sprawdź czy nie jest sparciały czy przetarty
Ocena stanu i jakości płynów
Płyny w motocyklu – wygląd i stan może świadczyć o tym jak użytkownik dbał o niego, czy przeglądy były robione i jaki jest stan wewnętrzny silnika oraz innych podzespołów.
- Olej w silniku – sprawdź jego ilość – jeśli jest za mało, to może nie był dawno wymieniany, lub silnik ma coś nie tak z uszczelnieniem
- zapytaj kiedy był ostatnio zmieniany olej i filtr oleju
- zweryfikuj w szkiełku jego stan i kolor
- Sprawdź czy gdzieś u dołu silnika nie widać wycieków. Tak samo w okolicy filtra oleju
- Jeśli masz możliwość, pobierz próbkę oleju i oceń wygląd. nie powinno być widać srebrnych opiłków oraz wody/paliwa
- Płyn chłodniczy – zapytaj kiedy był zmieniany
- sprawdź czy gdzieś nie cieknie
- sprawdź stan płynu
- Płyny hamulcowe – zapytaj kiedy był zmieniany
- oceń jego kolor i stan – jeśli ciemny lub za mało
Ocena stanu silnika, skrzyni biegów, chłodnicy i wydechu
Bardzo ważne, aby zweryfikować jak wyglądają te ważne elementy motocykla. Czy nie ma zbyt dużo korozji i wycieków, czy gdzieś nie było coś pospawane/naprawiane w „druciarski” sposób.
Silnik
- sprawdź czy silnik jest zimny
- sprawdź czy silnik gdzieś nie cieknie, czy nie poci się przy uszczelkach lub filtrze oleju
- sprawdź stan pod silnikiem – szczególnie w moto enduro czy adv
- czy nie ma śladów po nietypowej/niefachowej naprawie – dziwne spawy, silikon wylewający się z otworów itd.
Skrzynia biegów
- czy nie widać zacieków
- sprawdź czy nie ma uszkodzeń
- czy dźwignia zmiany biegów nie rusza się zbyt mocno – jeśli tylko przy śrubach, to może wystarczy dokręcić choć to też oznacza, że ktoś dawno nie robił przeglądu prawdopodobnie. Jeśli rusza się w dziwny sposób „wewnątrz”, to może być jakiś problem
Wydech
- sprawdź czy wydech nie jest dziurawy – potem sprawdzisz też na włączonym
- czy nie jest uszkodzony – cały zestaw od kolektora przez katalizator do końcówki – czy nie ma dziur, dziwnych spawów
- sprawdź czy są podłączone lambdy
- czy jest db killer (jeśli nie włożony, to czy sprzedawca daje z motocyklem)
Ocena oświetlenia i elektryki
Testy tej sekcji nie są najprostsze, ponieważ w części motocykli pełne oświetlenie uruchamia się dopiero po odpaleniu motocykla. W tych starszych, należy najczęściej oświetlenie uruchomić samemu.
Oświetlenie
- sprawdź czy działa oświetlenie postojowe przód i tył
- sprawdź światła pozycyjne przód i tył
- sprawdź czy działają światła mijania
- sprawdź czy działają światła drogowe
- sprawdź wszystkie kierunkowskazy przód i tył
- sprawdź światło stopu naciskając klamkę hamulca przedniego
- sprawdź światło stopu naciskając dźwignię hamulca tylnego
- sprawdź czy wszystkie kontrolki na tablicy rozdzielczej się wyświetlają
- Powtórz test, jesli coś nie zadziałało, ale tym razem odpal na chwilę motocykl (można przetestować podczas testów „żywego” motocykla
Klakson
- sprawdź czy działa klakson
- sprawdź jego dźwięk – czy nie brzęczy, piszczy itd.
Przełączniki
- sprawdź czy wszystkie przełączniki są na miejscu
- sprawdź czy przełączniki działają
- sprawdź czy przełączniki nie zacinają się i np. nie blokują a np. od kierunków odskakują na miejsce
Zegary
- sprawdź czy po przekręceniu kluczyka zegary reagują i kontrolki się świecą
- sprawdź czy każda funkcja się dobrze wyświetla
Ocena stanu – motocykl na chodzie
Na koniec, odpalamy motocykl na zimno i sprawdzamy czy poniższe rzeczy występują czy nie.
Ocena uruchamiania silnika, jego pracy oraz działania elektryki
- Przekręcenie kluczyka na pozycję on
- sprawdź czy zegary przechodzą w tryb testowy i deska rozdzielcza ożywa – kontrolki
- zapalają się, obrotomierz i prędkościomierz reaguje i się obraca
- sprawdź czy słychać charakterystyczny dźwięk pompy paliwa (mechaniczny szum po przekręceniu kluczyka)
Uruchomienie silnika
- sprawdź czy motocykl odpala bez problemu
- sprawdź czy z silnika nie dochodzą niepokojące dźwięki – niektóre motocykle mają tak, że coś tam trzeszczy i brzęczy, ale jeśli wywala panewkę to myślę, że będziesz słyszał.
- sprawdź dym z wydechu – kolor i ilość – w nowszych motocyklach dym nie powinien być widoczny
- sprawdź czy dym nie leci gdzieś z boku układu wydechowego, albo z kolektorów
- po nagrzaniu sprawdź jak motocykl wkręca się na obroty
- sprawdź stan czujnika stopki – wsiądź na motocykl na rozstawionej stopce, trzymaj wciśnięte sprzęgło i zmień bieg na 1 – motocykl powinien zgasnąć – inną metodą jest uruchomienie motocykla ze złożoną stopką, zmianę biegu na 1 i z wciśniętym wciąż sprzęgłem rozłóż stopkę
Sprzęgło
- sprawdź na biegu jałowym naciskając klamkę sprzęgła jak bardzo hałasuje sprzęgło
Jazda testowa
- Zmiana biegów – czy biegi wchodzą w miarę płynnie – niektóre motocykle mają „ciężkie biegi” więc czasem nie jest to zbyt płynne co nie zmienia że działa
- sprawdź czy biegi wchodzą ładnie i nic nie zgrzyta
- sprawdź czy biegi nie wyskakują
- sprawdź czy łatwo jest wrzucić luz
Praca silnika
- sprawdź czy silnik dobrze pracuje
- sprawdź czy silnik nie szarpie na niskich obrotach na niskich biegach
- sprawdź czy dodając gazu – do obrotów analogicznie wzrasta prędkość, jeśli obroty rosną a prędkość jest mniej więcej taka sama lub ledwo przyspieszasz to znaczy, że sprzęgło się kończy
Hamowanie
- sprawdź działanie hamulców przednich i tylnych
- sprawdź czy nie ma bicia na kierownicy podczas hamowania
Jazda na wprost
- sprawdź czy jadąc na wprost po równej drodze, nie ma drgań i dziwnych regularnych podbić – sprawdź z różnymi prędkościami
- jadąc puść kierownicę i zweryfikuj czy motocykl wężykuje lub ściąga na którąś stronę
Dodatkowe pytania do sprzedającego
- Co ile zmieniał oleje i filtry
- Kiedy zmieniał klocki
- Czy miał glebę