Dla niektórych motocykli nie istnieje zdanie: nie da się tego sprzedać. Są takie modele, których na rynku jest sporo, ale przez ich popularność nie ma problemu z ich wymianą na gotówkę. Przykładem takiego motocykla jest np. Honda CBR 600 F4i czy Yamaha MT07.
Mimo wszystko, niezależnie czy sprzedajesz „ciepłą bułeczkę” czy motocykl mniej chodliwy, będzie dla Ciebie lepiej/łatwiej, gdy w opisie aukcji czy ogłoszenia motoryzacyjnego na Allegro, Otomoto, Dailymoto, OLX czy nawet na Facebookowym Rynku (Marketplace) zawrzesz konkretny opis oraz zdjęcia.
Poniżej zebrałem dla Ciebie garść informacji, co należy zawrzeć w opisie aby kupujący wiedział po co przyjeżdża.
W innych poradnikach znajdziesz na przykład Jakie obowiązki prawne ciążą na Tobie po sprzedaży motocykla: https://dailymoto.net/mag/porady/prawne/obowiazki-sprzedajacego-zwiazane-ze-sprzedaza-motocykla/
1. Dobre zdjęcia motocykla w ogłoszeniu
Nie od dziś wiadomo, że ludzie kupują oczami. Na ładnych zdjęciach motocykla, potencjalny kupujący na pewno zawiesi wzrok na dłużej. Jeśli pokażesz detale i ogólnie ładny pogląd na maszynę zwiększasz prawdopodobieństwo, że to właśnie Twój motocykl zostanie wybrany.
Pamiętaj tylko, żeby sprzęt umyć – i to nie tylko do zdjęć, ale również do oględzin. Motocykl czysty wygląda na bardziej zadbany, co wpływa na jego odbiór. Dobrze też jest zrobić zdjęcia w otoczeniu „pasującym” do danego motocykla. Np. zrobienie fotek Sportowego motcykla w lesie, chyba nie bardzo pasuje prawda?
Jeśli motocykl ma jakieś widoczne uszkodzenia, zrób zdjęcia i nie ściemniaj, że wszystko jest jak z fabryki.
2. Dobry tytuł opisujący sprzedawany pojazd
Wiele serwisów, w tym OLX, Otomoto czy nasz Dailymoto.net pozwala na to, aby wpisać tytuł ogłoszenia.
Sprzedający często korzystają z tej możliwości wpisując w tytule marki innych motocykli, aby ich ogłoszenie też pojawiło się w wynikach wyszukiwania… Widujemy takie kwiatki jak: Honda CRF1000l Africa Twin jak Super Tenere, BMW GS1250R… – Wszystko po to, aby przy próbie wyszukania BMW GS1250 wyświetlała się też Honda Africa Twin.
Gwarantuję, że nikt w taki opis nie wejdzie – no dobra, może ktoś z ciekawości, albo przypadkiem. Nie ma to zupełnie sensu, ponieważ skoro ktoś szuka BMW to po co ma oglądać Hondę?
Opisz swój motocykl tak jakbyś chciał sam szukać np.: Honda Africa Twin CRF100L 2018 rok, czerwona – Warszawa – taki tytuł od razu mówi, co to za sprzęt i gdzie go można obejrzeć. Możesz dodać jeszcze jakieś szczegóły, które pomogą w rozróżnieniu motocykla jak np. dodatkowe wyposażenie, albo Kufry w zestawie. To duży plus.
3. Uczciwy opis motocykla – co było zrobione, lub co jest do zrobienia – bez lania wody
Powiedzmy sobie szczerze – nie zawsze bycie uczciwym popłaca jeśli chodzi o sprzedaż czegoś. Moim zdaniem jednak warto uwzględnić w opisie wszystko, o czym sami chcielibyśmy wiedzieć. Szczególnie jeśli zajmujesz się handlem motocyklami, skuterami czy quadami zawodowo jako dealer lub właściciel komisu.
Złe opinie nie jeden biznes zniszczyły – jeśli ktoś poczuje się oszukany, w większości nie omieszka obsmarować Cię na forach czy facebooku.
Oczywiście to, że jesteś sprzedającym prywatnym, nie oznacza, że możesz uniknąć kłopotów jeśli celowo zataiłeś jakąś wadę. Historia zna przypadki, w których pomimo sprzedaży motocykla z wadą ukrytą, sprzedający myślał, że uniknie kłopotów – musiał zwrócić pieniądze za motocykl lub za naprawę.
W tym wszystkim chodzi również o to, żeby nie lać niepotrzebnie wody. Ogłoszenie nie musi być poematem lub wierszem, tylko najlepiej, aby zawierało informacje, które interesowały by Ciebie jako kupującego.
Czasem można pokusić się o opis w formie ciekawej historii, chociaż tutaj zdania mogą być podzielone – niektórzy lubią czytać takie rzeczy i utożsamiają się z opisywaną historią. Ciekawe opisy często stają się również wiralowe, przez co rozchodzą się w internecie jak burza i do takiego ogłoszenia potrafi trafić więcej osób:) Dla innych zaś, takie lanie wody może być denerwujące i zignorują ogłoszenia jeśli jest zbyt dużo dygresji i wątków pobocznych.
Pamiętaj, że niektórzy kupujący będą chcieli przyjechać z bardzo daleka, więc bądź uczciwy.
4. Oznaczenie dodatkowych parametrów pojazdu – Szczegóły i Cechy – kolor, przebieg, napęd… – im więcej tym lepiej
U nas na Dailymoto.net w ogłoszeniu, możesz wybrać spośród wielu parametrów dostępnych dla danego motocykla. W szczegółach i cechach możesz wybrać między innymi kolor, typ silnika, rodzaj napędu, przebieg czy nawet rzeczy takie jak dodatkowe akcesoria – kufry, monowahacz itd..
Wydawać by się mogło, że jest to zbędny bajer, ale obserwacje pokazują, że jeśli motocykl jest opisany przez takie parametry, ściąga wzrok osób przeglądających ogłoszenia motoryzacyjne, oraz dodatkowo zapewnia informacje w pigułce dla tych, którzy nie lubią czytać zbyt dużo tekstu.
Są ludzie, którzy patrzą na ogłoszenia po parametrach, więc wypełnienie ich, na pewno Ci nie zaszkodzi, a może pomóc.
W przyszłości planujemy wprowadzić funkcjonalność wyboru tych właśnie parametrów, podczas wyszukiwania ogłoszeń, aby zawęzić wyniki. Jeśli macie sugestie dotyczące tego lub innych funkcjonalności, zapraszamy do kontaktu: https://dailymoto.net/kontakt/ lub na naszym facebooku: https://www.facebook.com/dailymotonet
5. Zawrzyj opis dostępnych dokumentów i wszystkich dodatkowych akcesoriów
Nie zapomnij wpisać jakie dokumenty dodajesz do motocykla. Co prawda nie we wszystkich przypadkach Ci to oszczędzi pytań o nie (bo niektórzy ludzie nie czytają wszystkiego co jest napisane), ale na pewno spora grupa nie będzie o to pytać, a dodatkowo przygotuje kupującego do oględzin.
Więcej: Umowa kupna-sprzedaży motocykla, opis i wzór
To samo tyczy się akcesoriów dodawanych do motocykla. Oprócz oznaczenia ich jak w punkcie 4. powyżej, powinieneś również napisać, co dodajesz „w gratisie” do motocykla. Ewentualnie jeśli któreś akcesoria są w opcji, poinformuj oglądających o tym. NP. Jeśli kufry są za dopłatą, napisz o tym!
6. Wpisz swoją cenę w ogłoszeniu – bez ściemy i bez tekstów w stylu Cena Priv
Nikt w Polskim internecie nie lubi zwrotu: „Cena PRIV”, albo „Po cenę pisz PW”…, Wyobrażasz sobie sytuację, w której idziesz do sklepu, a przy każdym produkcie jest napisane: Cena PW, albo Cena u kasjera? Ja bym wyszedł…
Jest to jedna z gorszych zmór zaraz po wspomnianym powyżej tytule uwzględniającym inną rzecz niż sprzedawaną.
Jeśli ogłoszenie na to pozwala, napisz wprost swoje oczekiwania finansowe w miejscu do tego przeznaczonym, oraz jeśli chcesz lub nie da się inaczej – w treści ogłoszenia. Nie bój się zawyżyć lekko ceny – większość ludzi i tak będzie chciała negocjować – pozostaje kwestia na ile im pozwolisz, więc nie przesadź. O tym jak ustalać cenę pisałem w poradniku: 7 porad jak wyceniać używany motocykl, aby nie stracić lub zarobić
Wpisanie ceny do ogłoszenia motoryzacyjnego, od razu powie kupującemu, czy motocykl znajduje się w jego budżecie, czy może nie i oszczędzi czasu i Tobie i jemu.
7. Podaj swoje dane kontaktowe
Jeśli chcesz, aby kupujący się do Ciebie odezwał, nie zapomnij podać swoich danych kontaktowych. Najczęściej wystarczy numer telefonu.
8. Wrzuć wideo o motocyklu
Jeśli serwis z ogłoszeniami oferuje taką możliwość, możesz pokusić się o wgranie filmu prezentującego Twój motocykl. Podczas tworzenia ogłoszenia w Dailymoto.net możesz dodać link do Youtube z nagraniem swojego motocykla i każdy oglądający będzie mógł odpalić go z poziomu ogłoszenia. Sprytne prawda?
Podsumowanie, czyli jak opisać motocykl w ogłoszeniu motoryzacyjnym, aby łatwiej go sprzedać
Mam nadzieję, że poradnik ten choć trochę pomógł, jeśli chcesz więcej takich treści obserwuj naszą stronę i nasze media społecznościowe. Jeśli masz pomysł, o czym jeszcze powinniśmy napisać, daj nam znać i wszelkie sugestie kieruj do nas na emaila w zakładce kontakt, lub poprzez nasze media społecznościowe.