Chcesz sprzedać motocykl lub właśnie go sprzedałeś i szukasz informacji o tym, czy masz jakieś dodatkowe obowiązki, którym musisz sprostać po dokonaniu transakcji.
Niestety sama sprzedaż motocykla, nie jest ostatnią rzeczą jaka Cię z nim wiąże i musisz zrobić jeszcze kilka rzeczy, dzięki którym w świetle przepisów przestaniesz być właścicielem sprzedanego motocykla.
W tym poradniku opisałem dla Ciebie jakich formalności związanych ze sprzedażą motocykla należy dokonać, aby nie wpaść w kłopoty z prawem i przepisami.
O Dailymoto
Dailymoto jest magazynem motocyklowym tworzonym przez motocyklistów dla motocyklistów i nie tylko.
Z naszych artykułów i filmów dowiesz się ciekawostek, poczytasz, obejrzysz opinie oraz testy i recenzje.
A teraz wracajmy do artykułu.
Kroki i formalności jakich należy dokonać i co zrobić po sprzedaży motocykla
Wersja video poradnika: Obowiązki sprzedającego związane ze sprzedażą motocykla:
1. Skompletowanie niezbędnych dokumentów pojazdu
Przed podpisaniem umowy, powinieneś zebrać dokumenty niezbędne dla przyszłego właściciela takie jak:
- Dowód Rejestracyjny sprzedawanego motocykla
- Karta Pojazdu
- Polisa OC – jeśli sprzedajesz motocykl ubezpieczony
2. Podpisanie umowy kupna sprzedaży motocykla
Jeśli nie masz jeszcze umowy i szukasz wzoru umowy kupna sprzedaży motocykla wraz z opisem zajrzyj tutaj: Opis i wzór umowy kupna-sprzedaży motocykla na Dailymoto.net
Pamiętaj, że umowę muszą podpisać wszyscy współwłaściciele!
3. Przekazanie dokumentów i umowy wraz z motocyklem nowemu właścicielowi
Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić po podpisaniu umowy, jest przekazanie kupującemu wymaganych dokumentów z punktu 1 powyżej, oraz kopii umowy no i oczywiście kluczyków do pojazdu.
4. Zgłoszenie sprzedaży motocykla w wydziale komunikacji lub za pomocą profilu zaufanego
Jednym z najważniejszych kroków po sprzedaży motocykla lub innego pojazdu jest zgłoszenie tego faktu w urzędzie komunikacyjnym w miejscu, gdzie ten pojazd był zarejestrowany lub przez internet korzystając z profilu zaufanego na stronie gov.pl: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne
Aby dokonać zgłoszenia należy mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (np. paszport) oraz umowę kupna sprzedaży podpisaną przez wszystkie strony transakcji lub inny dowód pozbycia się pojazdu (np. umowa darowizny)
Na zgłoszenie zbycia pojazdu mamy 30 dni od daty sprzedaży, ale zalecałbym dokonanie tego jak najszybciej.
Według Specustawy powstałej na skutek Koronawirusa, czas zgłoszenia sprzedaży pojazdu został wydłużony do 180 dni od dnia sprzedaży
5. Zgłoszenie zbycia pojazdu towarzystwu ubezpieczeniowemu u którego wykupione jest OC motocykla
W terminie do 14 dni od sprzedaży pojazdu należy zgłosić do TU w którym było wykupione OC fakt sprzedaży. W zależności od towarzystwa sposoby są różne, najczęściej wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie ubezpieczalni i przesłać wraz z kopią umowy kupna sprzedaży i numerem polisy pocztą, lub zanieść do biura towarzystwa.
Po więcej informacji odnośnie poinformowania TU należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym.
Towarzystwo będzie w następnej kolejności kontaktować się z kupującym, aby potwierdzić dane i dopiąć temat.
Dwa powyższe punkty są bardzo ważne i pozwolą uniknąć problemów w sytuacjach nietypowych: np. jeśli kupujący nie zgłosi się do Towarzystwa, to sprzedający może również zapłacić karę lub zaległą składkę OC, albo gdy wydarzy się jakieś nieszczęście, a motocykl nie jest przerejestrowany wina może pójść na sprzedającego i będzie musiał się sądzić.
6. Zapłać podatek od dochodu, jeśli sprzedałeś pojazd – w tym motocykl
Jeśli nie minęło jeszcze pół roku (od 1 dnia następnego miesiąca) odkąd kupiłeś motocykl i sprzedałeś go drożej niż kupiłeś to jesteś zobligowany zapłacić podatek dochodowy 17 lub 32 procent – w zależności od tego ile zarabiamy.
Podatek ten liczony jest od tego co zarobiliśmy na sprzedaży motocykla przykładowo: Kupiłem motocykl za 10 000 w styczniu, a sprzedaję go w marcu za 12000. W tej sytuacji podatek dochodowy muszę zapłacić od kwoty 2000 zł.
Jeśli uzyskaliśmy dochód ze sprzedaży pojazdu, to musimy wykazać go w formularzu PIT-36 w pozycji „Dochody i straty” w wierszu numer 9 „inne źródła”.
Zachowaj umowę na później
Na koniec zalecam zachowanie umowy i schowaniu jej na przyszłość. Nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć i lepiej być zabezpieczonym więc nie wyrzucaj jej.
Youtube: https://www.youtube.com/@dailymotonet
Facebook: FB.com/DAILYMOTONET
Instagram: instagram.com/DAILYMOTONET
Twitter: twitter.com/DAILYMOTONET
Liczę na to, że jest to artykuł, który jasno przedstawia: Co należy zrobić po sprzedaży motocykla lub innego pojazdu, oraz jakie obowiązki spełnić, aby uwolnić się od ewentualnych problemów prawnych.
Mam nadzieję, że porada ta pomoże Ci po sprzedaży motocykla i jeśli masz jakieś sugestie lub czegoś nie opisałem, proszę o komentarze lub kontakt.