Klamka to dźwignia, hamulca przedniego lub sprzęgła w motocyklu.

Czy jest i do czego służy Klamka – dźwignia ręczna w motocyklu

Czym jest Klamka w motocyklu? Do czego służy klamka.

Klamka czy też klama to ręczna dźwignia służąca do obsługi Sprzęgła i/lub Hamulca (dwie różne klamki) w motocyklu.

Naciśnięcie klamki sprzęgła oznacza: Uruchomienie sprzęgła czyli odcięcie przekazania napędu z silnika na koło, natomiast naciśnięcie klamki hamulca oznacza uruchomienie zacisków w hamulcach.

Klamki w motocyklach z automatyczną skrzynią biegów

W motocyklach z automatyczną skrzynią biegów, gdzie nie ma potrzeby obsługiwania sprzęgła ręcznie – często nie ma klamki na lewej części kierownicy. Klamka hamulca natomiast zostaje tak jak w motocyklu z manualną skrzynią – hamulec przedniego koła jest tam gdzie był.

Ciekawostka: w Hondzie CRF 1000L i 1100L Africa Twin DCT (automatyczna skrzynia biegów) lewa klamka jest… Hamulcem Postojowym, który zasadniczo zaciska hamulec przedniego koła. Może to być mylące dla wielu motocyklistów, dlatego ktoś w Hondzie przesunął tą dźwignię bardziej do przodu, aby przypadkiem jej nie złapać w trakcie jazdy.

Różnica w działaniu klamki w skuterze

W skuterze najczęściej montowane są skrzynie automatyczne, przez co nie potrzebna jest klamka do obsługi sprzęgła. Drugą klamką hamuje się hamulcem tylnym.

Klamka to dźwignia, hamulca przedniego lub sprzęgła w motocyklu.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to zostaw nam komentarz oraz wejdź na nasze social media i zostaw nam Like. Jeśli chcesz więcej, obserwuj nas na naszych kontach na portalach społecznościowych:

Youtube: https://www.youtube.com/@dailymotonet
Facebook: FB.com/DAILYMOTONET
Instagram: instagram.com/DAILYMOTONET
Twitter: twitter.com/DAILYMOTONET