Zdjęcie z honda.pl

Niski wzrost i motor – motocykle dla niskich dziewczyn

Motocykle dla niskich dziewczyn – przegląd modeli

Chociaż motocykle to raczej męska pasja, miłośniczek dwóch kółek nie brakuje także wśród przedstawicielek płci pięknej. Z roku na rok na jednośladach możemy zobaczyć coraz więcej kobiet. Niestety, plany o wymarzonym motocyklu nierzadko krzyżuje niski wzrost… Jakie modele na rynku cechują się najniższą wysokością siedzenia? Co można zrobić, gdy na maszynie nie sięgamy całą stopą do ziemi? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule. 

Dlaczego trzeba dopasować motocykl do wzrostu? 

Odpowiednia pozycja na motocyklu to nie tylko sprawa wygody i komfortu podczas jazdy, ale przede wszystkim – bezpieczeństwa. Dobrze dopasowaną wysokość siedzenia najbardziej docenimy, przeciskając się w korkach, stając obok koleiny i na nierównym terenie czy podczas próby szybkiego zatrzymania się. Możliwość dodatkowej asekuracji nogą pomaga też jeździć pewniej. Tymczasem strach przed położeniem maszyny z powodu „za krótkich nóg” jest ostatnią myślą, która powinna zaprzątać głowę kierującego. To wyjątkowo ważne w odniesieniu do kobiet, które mogą mieć spory problem z podniesieniem swojego jednośladu. Nie mówiąc już o ewentualnym stworzeniu zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego…

Część instruktorów jazdy i bardziej doświadczonych „motocyklowych wyjadaczy” jest zdania, że dobieranie sprzętu do wzrostu to mit. Dlaczego? Ich zdaniem wywrotki przy postoju nie są spowodowane „za krótką nogą”, a brakami w technice i wiedzy o kontrolowaniu maszyny. Trzeba przyznać, że w tym stwierdzeniu jest trochę prawdy. Jednak naszym zdaniem, nie dotyczy to początkujących motocyklistek, które często po prostu chcą mieć komfort psychiczny podczas jazdy. Jedno jest pewne – im mniejsza odległość od kanapy do ziemi, tym lepiej dla niskiej motocyklistki, która dopiero szlifuje swoje umiejętności. 

Jaki motocykl dla niskiej dziewczyny? Propozycje 

Na temat tego, że motocykli nie dzieli się w zależności od płci, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W końcu widok kobiety na ciężkim turystyku, trzystukilogramowym cruiserze czy litrowym sporcie dla doświadczonych riderów nie jest wcale taką rzadkością. Ale nie oszukujmy się, z fizyką nie da się dyskutować. Stąd większość dziewczyn, a także szczupłych i niskich facetów (zwłaszcza na początku swojej przygody z moto) szuka maszyn, które będzie się łatwo prowadzić – to raz. Osobną kwestią jest masa i wysokość siedzenia, a dokładniej położenie punktu ciężkości. O ile więc mamy już jasność, że motocykli nie dzieli się na te dla kobiet i dla mężczyzn, to dla niskich i wysokich osób już jak najbardziej tak. 

No dobrze, to w końcu jaki wybrać motocykl dla niskiej kobiety (lub mężczyzny)? Oto propozycje sportowych i szosowo-turystycznych jednośladów o stosunkowo niewielkiej wysokości kanapy, według klas:

Motocykle klasy 125 

  • Honda CBR 125: wysokość kanapy 776 mm
  • Honda Monkey: wysokość kanapy 776 mm
  • Yamaha YBR: wysokość kanapy 780 mm 
  • Suzuki GSX-R: wysokość kanapy 785 mm

Motocykle klasy 300/400 

  • Yamaha R3: wysokość kanapy 780 mm
  • Kawasaki Ninja 300/400: wysokość kanapy 785 mm

Motocykle klasy 500/800

  • Suzuki GS 500: wysokość kanapy 760 mm
  • Ducati Monster 696: wysokość kanapy 770 mm
  • Model Tiger 800 XRx Low: wysokość kanapy 780 mm
  • Honda CBR 500R: wysokość kanapy 785 mm
  • Yamaha XJ6 Diversion F: wysokość kanapy 785 mm
  • Honda CBF 600: wysokość kanapy 785 mm

3 polecane i sprawdzone sposoby na obniżenie motocykla 

Teoretycznie, jednoślad można obniżyć na bardzo wiele sposobów. W praktyce, nie wszystkie z nich warto stosować, ze względu na pogorszenie komfortu jazdy. Nade wszystko natomiast – z powodu ryzyka utraty panowania nad maszyną. Po nieudolnych przeróbkach będzie bowiem odbiegać od pierwotnej konstrukcji – efektu wieloletniej pracy i doświadczenia producenta. Bezpiecznym rozwiązaniem jest obniżenie samej kanapy, ale pamiętajmy, że wówczas zmieni się pozycja nóg (zwiększy się zgięcie kolan).  


Do najlepszych metod obniżania motocykla zalicza się:

  1. Dokupienie akcesoryjnej kanapy
  2. Obniżenie kanapy u tapicera
  3. Modyfikację zawieszenia: wymianę sprężyn amortyzatorów z przodu i z tyłu (sprężyny progresywne).

Poza tym, o pojazd z niską kanapą warto zadbać już na etapie poszukiwań. Dobrze jest od razu nabyć motocykl o fabrycznie niższym zawieszeniu. W przypadku „nówki” zyskamy pewność, że przeprojektowanie zostało wykonane przez inżynierów produkujących dany model.  

Jak nie obniżać motocykla?

Krótko mówiąc, większość zmian w zawieszeniu może stanowić potencjalne zagrożenie. A już na pewno wtedy, gdy podejmujemy się tego sami, bez odpowiedniej wiedzy. Wyjątkowo niebezpieczne i odradzane jest:

  • obniżanie motocykla na lagach – poważna ingerencja w geometrię pojazdu, która przesuwa położenie środka ciężkości maszyny;
  • zmiany w mocowaniu amortyzatorów;
  • skracanie sprężyn. 

Jeśli już uprzemy się na wprowadzenie zmian w zawieszeniu, to upewnijmy się, że nasz pojazd znajduje się w rękach wyspecjalizowanych mechaników, którzy naprawdę znają się na rzeczy. 

Buty motocyklowe z podwyższeniem dla niskich dziewczyn

O wygodną i bezpieczną pozycję na motocyklu można zadbać bez ryzykownych ingerencji w mechanikę pojazdu czy kosztowne przerabianie kanapy. Buty na motocykl z podwyższeniem mogą zastąpić modyfikacje naszej maszyny lub stanowić ich uzupełnienie. Większość tych dostepnych na rynku spokojnie “wydłuży nogę” o co najmniej 6, a nawet o 11 cm. Często obuwie tego typu ma obcas ukryty w koturnie i wyróżnia się zgrabnym wyglądem. Jest to najszybsze, najłatwiejsze i najtańsze rozwiązanie dla niskich motocyklistek, które ze względu na wzrost mają problem ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego moto. Co ciekawe, wiele sklepów z akcesoriami oferuje również takie buty w wersji unisex.