Owiewki w motocyklu czym są i do czego służą

Owiewki czyli ubranie dla motocykla

Last updated:

Czym są owiewki motocyklowe

Owiewki (owiewki po angielsku: Fairings) lub inaczej plastiki to poszycie motocykla, które działa poniekąd jak karoseria w samochodzie.

Owiewki w motocyklu czym są i do czego służą
Owiewki w motocyklu zabezpieczają go i chronią kierowcę

Do czego służą owiewki w motocyklu

Owiewki wpływają na poprawienie aerodynamiki motocykla, ale również osłaniają kierowcę przed wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Owiewki w motocyklu zwiększają komfort jazdy w trasie, blokując masy powietrza uderzające w kierowcę. Przy większych prędkościach jazda bez owiewek bywa męcząca a czasem również niebezpieczna, gdy siła wiatru chce zerwać kierowcę z siedziska.

W motocyklu sportowym, owiewki pomagają opływać motocykl wpływając na zmniejszenie oporów powietrza i polepszając jego osiągi.

Inną, pośrednią rolą owiewek w motocyklu jest zabezpieczenie wrażliwych części jak np. blok silnika przy wywrotce. Najczęściej cierpią właśnie one oraz Sety. Zamiast uszkadzać silnik, chłodnicę (np. VFR 800 ma 2 chłodnice po bokach) czy np. ramę często uszkadzają się i rysują same owiewki.

Owiewki najczęściej stosuje się w motocyklach sportowych lub turystycznych, a ich brak charakteryzuje np. Nakedy czy motocykle klasyczne.