Dailymoto net, ceny motocykli używanych

7 porad jak wyceniać używany motocykl, aby nie stracić lub zarobić

Wiele osób chcących sprzedać używany motocykl zastanawia się jak go wycenić. Czasem sprawa jest prosta, a czasem trzeba wiedzieć gdzie szukać, aby sprzedać motocykl i nie stracić na tym zbyt dużo pieniędzy. Przedstawię Ci najprostsze, oraz te trochę mniej oczywiste metody wyceny motocykla używanego, abyś nie stracił na jego sprzedaży. A może nawet zarobisz?

Być może trafiłeś na takie powiedzenie: „Motocykl kosztuje tyle, ile jest w stanie za niego zapłacić potencjalny kupujący” (no może nie dokładnie w ten sposób, ale myślę, że sens ująłem) więc finalnie to od kupującego zależy, czy cena którą oferujesz jest dobra, czy może za wysoka. Oczywiście celem sprzedającego jest wziąć jak najwięcej za motocykl, a kupującego żeby dać jak najmniej.

Poniżej zawarłem kilka punktów, które mogą pomóc Ci w tym Jak wycenić motocykl używany, aby nie stracić na nim, a może nawet zarobić

1. Sprawdź ile kosztuje podobny motocykl na popularnych portalach z ogłoszeniami z motocyklami: Otomoto, Sprzedajemy.pl, OLX, Facebook Marketplace czy Dailymoto.net

To chyba nie jest nic nieoczywistego, ale musiało się to znaleźć w tym poradniku, bo istnieje jakiś procent szans na to, że ktoś może nie wiedzieć.

A tak na poważnie, to pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić, to wejść na portal taki jak Otomoto, OLX, Facebook Marketplace (Market Facebookowy), Sprzedajemy.pl albo na nasze Dailymoto.net, i poszukać podobnego motocykla jak ten, który chcesz sprzedać.

Porównanie ceny motocykli na portalach ogłoszeniowych

Uwzględnij rocznik, jego stan, przebieg i ewentualne dodatkowe wyposażenie, aby znaleźć najbardziej zbliżony motocykl do Twojego i sprawdź jakie sprzedający oferują ceny. Jeśli Twój motocykl ma wyższy lub niższy przebieg, a do tego stan odbiega od tych prezentowanych na serwisach wymienionych powyżej, dostosuj cenę swojego motocykla podnosząc lub opuszczając ją. Dobrze jest też przeczytać opis takiego motocykla i sprawdzić czy sprzedający nie oferuje czegoś więcej, albo cena motocykla nie jest niższa bo np. ma poniszczone owiewki, czy opony do wymiany.

O Dailymoto

Dailymoto jest magazynem motocyklowym tworzonym przez motocyklistów dla motocyklistów i nie tylko.

Z naszych artykułów i filmów dowiesz się ciekawostek, poczytasz, obejrzysz opinie oraz testy i recenzje.

A teraz wracajmy do artykułu.

Jeśli wciąż nie wiesz, jak możesz wycenić swój motocykl, to sprawdź kolejne punkty, może któryś Ci pomoże.

2. Wejdź na forum internetowe dot. Twojego motocykla lub dodaj się do grup na facebooku

Dobrym miejscem, z którego dowiesz się na ile wycenić swój motocykl, mogą być wszelkiego rodzaju fora internetowe czy grupy facebookowe dotyczące danego motocykla. Znajdziesz tam posty osób, które być może sprzedawały lub sprzedają podobny motocykl i zadają pytania które i Ciebie trapią.

Zanim zaczniesz zadawać pytania, przeszukaj te miejsca, bo może gdzieś jest podobny wątek i nie ma sensu spamować dodając kolejne pytanie. Dodatkowo na forach możesz znaleźć zapytania dot. Twojego motocykla i znaleźć przy okazji kupca na swój.

3. Wycena motocykla na podstawie asortymentu w komisach motocyklowych

Kolejną możliwością, jest przeszukanie lokalnych komisów i zweryfikowanie wartości motocykla na podstawie ich asortymentu. Komisy, które działają na rynku już wiele lat mają swoje sposoby na określanie cen sprzedawanych pojazdów. Ceny w komisach często są nieco wyższe niż u osób prywatnych, ale możesz z nich skorzystać i dostosować pod siebie.

4. Zagraniczne strony i fora internetowe

Może się okazać, że motocykl, który chcesz sprzedać, nie jest tak łatwo znaleźć na rodzimym rynku przez co ciężko go wycenić. W takiej sytuacji z pomocą mogą przyjść zagraniczne fora i strony internetowe. Na początku warto sprawdzić, w jakich krajach motocykl ten był najbardziej popularny i na tej podstawie poszukać stron, for oraz grup facebookowych dla tych krajów. Jeśli uda się znaleźć informacje o cenie na przykład w dolarach, myślę, że można spokojnie taką cenę zawyżyć ponieważ nie wykluczone, że motocykl ma wartość historyczną (oczywiście należy uwzględnić stan motocykla).

5. Darmowe kalkulatory wartości używanych motocykli (lub innych pojazdów)

W sieci istnieją strony, które posiadają bazę pojazdów używanych i za pomocą udostępnionych kalkulatorów, możesz sprawdzić średnią cenę motocykla, który akurat Cię interesuje. Z listy wybierasz markę, model, rocznik, wersję oraz przebieg i na tej podstawie wyświetlają Ci średnią wartość motocykla.

W przyszłości chcielibyśmy wprowadzić taki kalkulator na Dailymoto.net, który pokazywałby średnią wartość dla danego motocykla. Jeśli takie rozwiązanie Ci się podoba i chciałbyś abyśmy je wprowadzili, napisz w komentarzu czego byś oczekiwał od takiego kalkulatora.

6. Wycena przez osoby trzecie – specjaliści od wycen

Na rynku istnieją osoby oraz firmy, które zajmują się fachową wyceną i ekspertyzą pojazdów używanych. Firmy takie posiadają wgląd do systemów zawierających średnie ceny dla różnych marek i modeli, oraz dodatkowo bazując na ogłoszeniach i własnym doświadczeniu a także badaniu rynku są w stanie bardzo dokładnie określić cenę pojazdu. Niestety usługi takie często nie są tanie, chyba, że zlecamy masowe wyceny wielu pojazdów.

7. Ekstra: Wycena motocykla używanego – czynniki wpływające na cenę motocykla

Aby ten artykuł był jeszcze bardziej pomocny, poniżej wypisałem wszystko to co może wpłynąć na wysokość wyceny. Sprzedając motocykl możesz zastosować się do poniższych elementów wpływających na cenę motocykla używanego aby sprzedać go drożej lub taniej. Elementy takie jak np. kufry możesz również sprzedać osobno, co może mieć wpływ na dodatkowy zarobek.

Pochodzenie Motocykla

Wpływ na cenę motocykla, skutera czy quada może mieć to czy pojazd pochodzi z naszego kraju czy jest ściągany z zagranicy. Pojazdy zagraniczne, szczególnie z Francji czy Włoch cieszą się złą sławą – ryzyko, że są po kolizji, lub stały na ulicy narażone na warunki atmosferyczne wpływają na wycenę.

Przebieg motocykla

Przebieg jest jednym z tych parametrów motocykla na który zwracamy uwagę. Niejednokrotnie jest to błędne, ponieważ zdarzają się motocykle z większym przebiegiem, ale za to bardziej zadbane niż nowsze sprzęty. Takie podejście rodzi patologie takie jak np. zaniżanie przebiegu. Obecnie przepisy ukróciły takie praktyki jeśli chodzi o pojazdy krajowe, niestety przy ściąganiu motocykli z zagranicy, wciąż możliwe jest zakłamanie przebiegu.

Stan techniczny motocykla

Jeśli motocykl odbiega od ideału, wielce prawdopodobnym jest, że sprzeda się za mniej. Zadbany motocykl, o udokumentowanej historii napraw i serwisów można sprzedać drożej. Warto wspomnieć o oponach i innych elementach wymagających przeglądów i wymian eksploatacyjnych. Co prawda kupujący i tak wymieni olej i inne płyny, aczkolwiek udowodnienie udokumentowanej wymiany może podnieść kwotę o te kilka stówek.

Bezwypadkowość motocykla

Jeśli motocykl miał jakieś przygody w postaci kolizji, szlifu czy paciaka, to może wpłynąć niekorzystnie na jego wartość. Warto wspomnieć o wszelkich przygodach, niezależnie od tego jaki to był typ kraksy – parkingówka czy poważny dzwon.

Dodatkowe wyposażenie

Zweryfikuj dodatkowe wyposażenie. Każdy kufer, gmole, czy nawet grzane manetki mogą wpłynąć na podniesienie ceny względem podobnych motocykli na rynku. Często kupcy chcą wszystko co było przy motocyklu „gratis”, więc może warto to odłączyć i sprzedać osobno odzyskując kilka stówek?

Podsumowanie

Powiedzmy, że na podstawie danych z powyższych punktów, wiesz mniej więcej ile może kosztować Twój motocykl. W zależności od tego czy jest to kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, możesz spróbować podbić cenę i przy negocjacjach z niej zejść. W ten właśnie sposób możesz stracić mniej na sprzedaży, a być może nawet zarobić te „kilka” dodatkowych złotych. Pamiętaj jednak, żeby przy sprzedaży być uczciwym i nie zawyżać ceny za wszelką cenę, bo może się zdarzyć, że przestrzelisz z kwotą i nie będziesz w stanie sprzedać motocykla. Mam nadzieję, że te kilka punktów pomogły Ci w tym jak wycenić motocykl używany.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to zostaw nam komentarz oraz wejdź na nasze social media i zostaw nam Like. Jeśli chcesz więcej, obserwuj nas na naszych kontach na portalach społecznościowych:

Youtube: https://www.youtube.com/@dailymotonet
Facebook: FB.com/DAILYMOTONET
Instagram: instagram.com/DAILYMOTONET
Twitter: twitter.com/DAILYMOTONET