Buspasy dla motocykli już od maja w Warszawie

Motocykle na buspasach w Warszawie

Stało się, 25 lutego 2020 roku na stronie Urzędu Miejskiego w Warszawie, została przedstawiona informacja dot. tego na co wielu z nas czekało od dawna.

Można będzie legalnie poruszać się po wszystkich buspasach w Warszawie.

Buspasy dla motocykli już od maja w Warszawie

Już w kwietniu w Warszawie zostaną wprowadzone oznaczenia i zmiany w organizacji ruchu dotyczące możliwości jazdy motocyklem po buspasach, a tym samym Warszawa dołączy do powiększającej się listy miast z buspasami dostępnymi dla motocyklistów – takich jak Szczecin, czy Łódź.

Motocykliści wjeżdżają na buspasy w Warszawie
Motocykle na buspasy – źródło UM w Warszawie

Bardzo wielkie wyrazy szacunku i uznania należą się motocyklowej Fundacji Jednym Śladem, która od lat walczyła o możliwość wjazdu motocyklami na Stołeczne Buspasy. Link do strony fundacji: http://jednymsladem.com.pl/

Ale uwaga…

Aby legalnie jeździć po Buspasie, buspas taki oznaczony musi być znakami drogowymi, w przeciwnym razie popełniamy wykroczenie i możemy zostać ukarani mandatem!

Z czasem większość lub wszystkie buspasy zostaną włączone w nowe zasady organizacji ruchu, a wg. informacji podawanych przez ratusz, ma to nastąpić do końca maja 2020.

Dodatkowo motocykle będą dopuszczone również na wszystkich nowo tworzonych stałych buspasach miejskich. Nowe buspasy, w pierwszej kolejności, mają powstać na ul. Puławskiej, Radzymińskiej (w kier. Marek) oraz Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Testy motocykli na buspasach przez 2 sezony

Przypomnijmy, że przez 2 sezony, a dokładniej od maja 2018 r. do października 2019 r. trwały testy na Stołecznych buspasach i zbierane były uwagi zarówno od kierowców autobusów, policji, a także innych uczestników ruchu – w tym motocyklistów. W tym czasie motocykliści mogli legalnie jeździć po buspasach na ul. Radzymińskiej i al. Solidarności oraz na Trasie Łazienkowskiej.

Od Maja motocykle ruszą na Stołeczne Buspasy

Również w tym czasie Warszawski ratusz przeprowadził kampanię informacyjną „Motocykle na Buspasach”

Po powyższych testach i zebraniu wszystkich informacji, Prezydent m.st. Warszawy zdecydował o podjęciu decyzji o wpusczeniu motocyklistów na buspasy:

W praktyce sprawdziliśmy, jak dopuszczenie ruchu motocykli wpłynęło na bezpieczeństwo i funkcjonowanie buspasów. Nasze obserwacje prowadziliśmy przez dwa sezony. Ich wynik był jak najbardziej pozytywny. Motocykliści z odpowiednim poszanowaniem potraktowali przywilej jazdy po wydzielonych pasach, a ze strony kierowców autobusów komunikacji miejskiej nie mieliśmy uwag krytycznych

mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.
https://www.facebook.com/rafal.trzaskowski/photos/a.88043441090/10157734903786091

Źródło: https://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/motocykli-ci-wje-d-aj-na-buspasy

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to zostaw nam komentarz oraz wejdź na nasze social media i zostaw nam Like. Jeśli chcesz więcej, obserwuj nas na naszych kontach na portalach społecznościowych:

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCjmD7oefz_zcO83-Dgh8luQ
Facebook: FB.com/DAILYMOTONET
Instagram: instagram.com/DAILYMOTONET
Twitter: twitter.com/DAILYMOTONET