Jaki ksk - integralny czy szczękowy

Kask Integralny czy kask szczękowy – co wybrać?

Kask szczękowy i kask integralny – podstawowe różnice. Który kask najlepiej wybrać?

Wybór odpowiedniego kasku to dla każdego motocyklisty, nie tylko początkującego, jedna z najważniejszych kwestii. Od tego będzie zależeć przede wszystkim bezpieczeństwo, ale też komfort i zadowolenie z jazdy. W artykule przedstawiamy zalety i wady dwóch kasków motocyklowych: integralnych i szczękowych. Podpowiadamy, w jakich warunkach najlepiej sprawdzi się kask integralny, a w jakich kask szczękowy.  

O Dailymoto

Dailymoto jest magazynem motocyklowym tworzonym przez motocyklistów dla motocyklistów i nie tylko.

Z naszych artykułów i filmów dowiesz się ciekawostek, poczytasz, obejrzysz opinie oraz testy i recenzje.

A teraz wracajmy do artykułu.

Kask integralny – czym się charakteryzuje i kiedy go wybrać?

Zacznijmy od najpopularniejszego modelu na rynku, czyli kasku integralnego. To najbardziej tradycyjny kask motocyklowy z pełną ochroną głowy i minimalną liczbą elementów ruchomych. Część szczękowa jest stale połączona z całą skorupą, a otwierać i zamykać można wyłącznie wizjer.

Kask integralny jest często uważany za najbezpieczniejszy rodzaj kasku. Zabezpiecza całą żuchwę, dzięki solidnej części podbródkowej i zapewnia wysoką ochronę przed skutkami upadków i kolizji. Jest tak, ponieważ sztywna, jednolita konstrukcja kasku chroni wszystkie partie głowy poprzez optymalne rozłożenie siły uderzenia. Nie ma tu wiele ruchomych elementów, które podczas ewentualnego upadku mogłyby się poluzować. Eliminujemy więc potencjalne słabe punkty. Ten typ kasku jest szczególnie polecany dla początkujących, a także dla bardziej doświadczonych posiadaczy motocykli sportowych, amatorów szybkiej i ryzykownej jazdy. Obecność wyłącznie tego rodzaju kasków w profesjonalnym motorsporcie mówi w zasadzie samo za siebie. Dodatkowo, większość kasków sportowych posiada wbudowaną osłonę przeciwsłoneczną, wyjmowaną wyściółkę wewnętrzną i rozbudowaną wentylację.

Kaski integralne są stosunkowo lekkie i wygodne, brak mechanizmów podnoszących część szczękową oznacza mniejszą wagę, a tym samym – poprawę komfortu jazdy. Zapewniają też dobry poziom wygłuszenia i wentylacji, pomimo zamkniętej konstrukcji – wszystko dzięki lepszej aerodynamice i opływowej konstrukcji, która zmniejsza opór powietrza. Ten wybór konstrukcyjny zapewnia cichszą i przyjemniejszą jazdę, szczególnie przy wyższych prędkościach, co czyni je preferowaną opcją dla osób poszukujących wrażeń na drodze. 

Największą niedogodnością kasków integralnych jest brak możliwości odsłonięcia twarzy na postoju, co szczególnie doskwiera podczas upałów. W takich sytuacjach nie ma rady – kask trzeba ściągnąć, co zwykle jest dość problematyczne, tak samo jak ponowne zakładanie. Sprawę ułatwiają nieco kominiarki, które przy okazji są higieniczne.

Kask integralny można znaleźć na rynku niemal w każdej kategorii cenowej. Różnice cen wynikają z rodzaju zastosowanych materiałów, różnych wykończeń i wymagań jakościowych, jakie producent stawia swoim kaskom.

Podsumowując, oto najważniejsze zalety kasku integralnego:

  • całkowicie zakrywa twarz i głowę – zapewnia najlepszą możliwą ochronę i bezpieczeństwo;
  • dobrze chroni przed wiatrem, zimnem i deszczem;
  • można go łatwo uczynić lekkim i aerodynamicznym;
  • jest uniwersalny; 
  • jest stosunkowo cichy, można łatwo dostosować funkcje redukujące hałas.

Wady kasku integralnego:

  • brak komfortu na postojach, szczególnie podczas upałów; 
  • może wywoływać uczucie klaustrofobii i izolacji.

Kask szczękowy – cechy, wady i zalety

Kask szczękowy to propozycja producentów skierowana głównie do motocyklistów, którzy cenią sobie komfort i wygodę, a ich styl jazdy można określić raczej mianem zachowawczego. Ten modny w ostatnim czasie typ kasków posiada ruchomy element w obrębie żuchwy, który podnosi się do góry, odsłaniając całą twarz. Dzięki temu nie tylko można zapewnić sobie dostęp do powietrza i przyjemnego chłodu, ale też bez potrzeby zdejmowania kasku – swobodnie jeść, pić czy prowadzić rozmowę przez telefon. 

Wygoda, którą daje możliwość uniesienia górnej części skorupy kasku ma jednak swoją cenę. Chociaż producenci dokładają wszelkich starań, aby połączenie ruchomej części żuchwy i pozostałej skorupy było możliwie jak najbardziej bezpieczne i solidne, nadal będzie to najbardziej newralgiczny element całej konstrukcji. Z tego względu zdecydowanie należy unikać zakupu najtańszych kasków szczękowych o wątpliwej jakości wykonania. Najlepiej, aby zawiasy i zamek były metalowe. 

Możliwość otwarcia części szczękowej kusi wielu kierowców do jazdy z otwartym kaskiem. Pozorna kontrola sytuacji, nawet przy bardzo małych prędkościach, jak łatwo się domyślić, może się bardzo źle skończyć. W razie upadku nie tylko nie mamy chronionej części twarzy i szczęki, co więcej – ruchoma część skorupy może o coś zahaczyć. Skutków takiego zdarzenia nietrudno sobie wyobrazić… 

W porównaniu do kasków integralnych, szczękowce cechują się gorszym wygłuszeniem i słabszą ochroną przed wiatrem, co “zawdzięczają” swojej 2-częściowej konstrukcji.  

Zalety kasków szczękowych:

  • wygoda, zarówno podczas dalszych wypraw, jak i w mieście;
  • brak potrzeby częstego ściągania kasku na postojach; 
  • idealne do turystyki;
  • szeroki asortyment i wybór opcji wyposażenia dodatkowego. 

Wady kasków szczękowych: 

  • mniejszy poziom bezpieczeństwa (w porównaniu do kasków integralnych);
  • większy wydatek (konieczność inwestycji w lepszej jakości sprzęt);
  • trudniejsze dopasowanie rozmiaru;
  • słabsza ochrona przed wiatrem i hałasem;
  • większa waga.

Kask integralny czy kask szczękowy? Który i kiedy wybrać?

Nie odpowiemy na pytanie: “który kask jest lepszy – integralny czy szczękowy”, ponieważ obydwa typy sprawdzają się lepiej w innych zastosowaniach. Jeśli jesteś początkującym motocyklistą, który dopiero zaczyna oswajać się z jednośladem, wybierz pełną skorupę, czyli kask integralny. To najbezpieczniejsza dostępna opcja z dobrą wentylacją i wygłuszeniem, a w dodatku stosunkowo łatwo będzie ci znaleźć odpowiedni rozmiar. Taki kask zalecany jest również pasjonatom dużych prędkości i motocykli sportowych. 

Jeśli zaś bardziej od brawury i adrenaliny cenisz sobie wygodę i komfort, jesteś miłośnikiem spokojnych rekreacyjnych podróży za miasto, rozważ zakup kasku szczękowego. Pamiętaj jednak, by unikać jazdy z otwartym kaskiem, a podczas zakupu – nie oszczędzać i wybierać wyłącznie modele wykonane z najwyższej jakości komponentów. 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to zostaw nam komentarz oraz wejdź na nasze social media i zostaw nam Like. Jeśli chcesz więcej, obserwuj nas na naszych kontach na portalach społecznościowych:

Youtube: https://www.youtube.com/@dailymotonet
Facebook: FB.com/DAILYMOTONET
Instagram: instagram.com/DAILYMOTONET
Twitter: twitter.com/DAILYMOTONET