Lusterka w Suzuki DL650 XT - Martwe Pole

Czym jest Martwe pole w lusterku

Czym jest martwe pole? Jak martwe pole zmniejsza bezpieczeństwo?

Martwe pole, martwy punkt (ang. Blind Spot) – są to obszary naokoło pojazdu, których nie widać w lusterkach. Przedmioty, pojazdy czy nawet piesi, którzy znajdą się w martwym punkcie, niezauważeni mogą być przyczyną wypadku lub potrącenia.

W niektórych pojazdach nawet po odwróceniu wzroku w stronę martwego pola nie da się zauważyć czy znajduje się tam jakaś przeszkoda (np. za słupkami konstrukcyjnymi samochodu).

Czym jest Martwe pole w lusterku motocyklowym
Lusterko w Yamaha Tenere 700

Jak radzić sobie z martwym polem lusterka w motocyklu?

Najprostszą metodą na sprawdzenie czy coś znajduje się w martwym polu motocykla, jest lekkie obrócenie głowy i spojrzenie kątem oka czy nic się tam nie znajduje. Np. przy zmianie pasa ruchu może zdarzyć się sytuacja, w której w skrajnych wypadkach, nie będziemy w stanie dostrzec samochodu w lusterku bocznym przez wzgląd na konstrukcję czy ustawienie lusterek. Lekki obrót głowy może dać pogląd na sytuację wokół motocykla.

Jedną z metod ograniczenia martwego pola, jest prawidłowe ustawienie lusterek w motocyklu tak, aby było w nich widać kawałek własnych łokci, to co się dzieje za motocyklem, obok, oraz pod motocyklem. Jest to bardzo subiektywne, ale prawidłowo ustawione lusterka dadzą nam duży zakres widzenia.

Kolejnym sposobem jest naklejenie na lusterko – najczęściej w jego skrajnym górnym położeniu tzw. Lusterka Martwego Pola. Jest to wypukłe zwierciadło, które pokazuje szeroki kąt widzenia w na małej przestrzeni.

Jak producenci radzą sobie z martwym polem w lusterkach motocyklowych?

Pierwszą metodą jest poprawy bezpieczeństwa związanego z martwym polem w lusterku stosowaną przez producentów, jest ich kształt. Producenci stosując wyrafinowane kształty, aby pole widzenia było jak największe.

Drugą metodą jest podział lusterka na dwie części. Pierwsza część lusterka jest „zwykłym” zwierciadłem i jest ono on wewnątrz lusterka (od strony mocowania do motocykla). Druga część w zależności od „patentu” to wypukłe zwierciadło, które pokazuje większy kąt widzenia, lub zwierciadło zamontowane pod lekko innym kontem. Druga część znajduje się na zewnątrz lusterka (po przeciwnej stronie od mocowania do motocykla), przez co pokazuje więcej na boki.

Trzecią metodą jest zastosowania elektronicznego systemu kontroli martwego pola. W metodzie tej, chodzi o to, że czujniki z lewej i prawej strony wykrywają obiekt z boku pojazdu i jeśli wykryją, zapala się lampka w lusterku, która informuje o przeszkodzie.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to zostaw nam komentarz oraz wejdź na nasze social media i zostaw nam Like. Jeśli chcesz więcej, obserwuj nas na naszych kontach na portalach społecznościowych:

Youtube: https://www.youtube.com/@dailymotonet
Facebook: FB.com/DAILYMOTONET
Instagram: instagram.com/DAILYMOTONET
Twitter: twitter.com/DAILYMOTONET