Jak kupić używany motocykl, żeby zmniejszyć ryzyko wkopania się na minę

Wiele osób, które szuka dla siebie pierwszego używanego motocykla rozgląda się w sieci za poradnikami i informacjami mogącymi choć trochę pomóc w tym na co zwracać uwagę. Sam byłem w takiej sytuacji i choć pierwszy motocykl okazał się strzałem w dziesiątkę, niestety przy drugim zbyt się napaliłem i wpadłem na przysłowiową minę z którą bujałem się dość długo. Nie trudno nadziać się na złom, szczególnie wtedy, gdy jest się początkującym motocyklistą, a jedyny kontakt z mechaniką motocyklową miało się na kursie prawa jazdy i egzaminie na kat. A.

Bazując na wiedzy, którą zdobyłem przez te wszystkie lata, zebrałem dla Ciebie garść informacji, które pomogą Ci w kupnie używanego motocykla, abyś nie musiał ich szukać w całej sieci i mam nadzieję, że choć trochę pomogę Ci w uniknięciu kupna szmelcu.

Ten artykuł jest tylko częścią większego poradnika. Nie byłem w stanie umieścić wszystkiego w jednym wpisie dlatego odsyłam Cię do reszty informacji na dole.

Poniżej spis informacji na co zwrócić uwagę chcąc kupić używany motocykl

1. Zastanów się jakiego motocykla tak naprawdę szukasz

Wielce prawdopodobnym jest, że już wybrałeś motocykl, którym chciałbyś jeździć, bo widziałeś go na ulicy i się zakochałeś, albo ktoś znajomy jeździ czymś co bardzo Ci się podoba.

Możliwe jest też, że jesteś dopiero na etapie – zdałem prawko, albo jestem w trakcie kursu i zastanawiam się, jakim motocyklem będzie mi się jeździło najlepiej, albo jaki motocykl mi się najbardziej podoba.

Rozejrzyj się jaki motocykl Cię najbardziej interesuje

Niezależnie od sytuacji w jakiej się znajdujesz wyszukaj różnych typów motocykli, przeczytaj kilka różnych porównań, poczytaj opinii innych motocyklistów, popytaj osobiście lub na forach i Facebooku i pooglądaj filmiki.

Wg. nas, wybranie tego konkretnego modelu (albo tych konkretnych modeli) i roczników w odpowiednim budżecie, powinno być bazą do szukania i pierwszym krokiem do kupna motocykla, skutera lub quada.

Jeśli wybrałeś już ten jeden lub kilka, możesz przejść do następnego kroku.

2. Określ swój budżet czyli do jakiej kwoty chcesz zapłacić za motocykl i za wszystkie związane z nim koszta

W zasadzie to chyba nic nieoczywistego nie napisałem, ale określenie budżetu do wydania na motocykl to sprawa o której często zapominamy, bo po prostu wiemy ile mamy kasy.

Zasadniczo jeśli przeglądasz ogłoszenia z motocyklami to wiesz ile mniej więcej kosztują modele, które Cię interesują, a już na pewno wiesz jakim budżetem dysponujesz – sprawa ma się trochę gorzej jeśli chodzi o dodatkowe koszty takie jak:

 • Zbliżający się termin przeglądu – 63 zł w Stacji Diagnostycznej
 • Zbliżający się termin ważności ubezpieczenia OC – cena w zależności od wieku, stażu prawa jazdy, historii wypadków kierowcy itd. najczęściej koło 200 zł
 • Podatek od Czynności Cywilno Prawnych PCC3 – 2 % wartości pojazdu – i tutaj uwaga, najczęściej panie w Urzędzie Skarbowym korzystają z bazy takiej jak Eurotax – więc cena do PCC3 jest ceną rynkową (najczęściej)
 • Ewentualne drobne naprawy motocykla (jeśli zaakceptujemy taki stan)
 • Koszty dojazdu
 • Koszty wynajęcia rzeczoznawcy/mechanika – jeśli nie mamy ze sobą kogoś zaufanego

Nazwałbym to kosztem motocykla używanego brutto i mam nadzieję, że żaden finansista się nie pogniewa:)

Można spotkać motocykl, który leżał na boku i jest obdrapany, ale jest w świetnym stanie, a samo malowanie może np. kosztować koło 600 zł, sama cena motocykla zaś jest niższa od nieuszkodzonych o np. 2000 zł – więc obmyślenie budżetu i rozeznanie się w cenach może zaoszczędzić nam koło 1400 zł 😉

3. Edukuj się na temat motocykla, który chcesz kupić – dodaj się do forum lub na grupę na facebooku dotyczącą motocykla którego szukasz

To jest uwaga, którą mogę uratować Ci nawet kilka tysi w portfelu – serio.

Jeśli interesuje Cię już jakiś motocykl (albo skuter czy quad – w zasadzie to jakikolwiek pojazd), dodaj się do forum dotyczącego tego motocykla, albo do grupy na facebooku.

W ten sposób zobaczysz o co najczęściej pytają i z jakimi problemami mają do czynienia właściciele, byli właściciele, a także część osób, które tak jak Ty, chcą kupić taki sam sprzęt.

Jeśli już jesteś w takiej grupie użyj lupki (wyszukiwarki) i poszukaj np. takich haseł jak:

 • Problem
 • Awarie
 • Jak to naprawić
 • Naprawa
 • Na co zwracać uwagę

Jak już użyjesz lupki i nic ciekawego nie znajdziesz, zadaj pytanie, a na pewno ktoś Ci pomoże, być może nawet znajdziesz kogoś, kto pojedzie z Tobą na oględziny, albo co najlepsze:

Będzie chciał sprzedać Ci swój mega zadbany motocykl – ale tu też uważaj i zastosuj pozostałe punkty z tego poradnika:)

Poczytaj na grupach facebookowych i forach o modelu motocykla, który Cię interesuje

Na forum takim możesz również zapytać czy ktoś nie ma na sprzedaż. Często zdarza się, że ktoś nie myśli poważnie o sprzedaży motocykla nikomu, ale jak pojawia się okazja to decydują się na to.

Jeśli nawet zdecydujesz się na kupno na forum, to zastosuj się do wszystkich punktów opisanych w tym poradniku, aby zminimalizować ryzyko kupienia używanego motocykla, który będzie się nadawał tylko na złom (albo do władowania w niego kilka tysięcy na poprawki i remonty)

Poza grupami i forami, polecam oglądać filmiki w internecie np. vlogerów, oni też używają takiego motocykla i często dzielą się tym co im nie pasuje, a co pasuje.

4. Przeglądaj i zapisuj ogłoszenia z różnych portali np. Dailymoto.net

Czasami warto poczekać i obserwować co się dzieje na rynku motocykli używanych. Bywają dni, w których nie ma ani jednego motocykla spośród tych, które wybrałeś, a bywają takie, w których przybywają ich tuziny.

Wartym odnotowania jest początek wiosny – wtedy najwięcej motocykli pojawia się na serwisach ogłoszeniowych i wtedy, można znaleźć coś wartego uwagi. Trzeba jednak wykazać się wzmożoną czujnością, bo równie dużo pojawia się szrotów sprzedawanych przez sprzedawców skuszonych wysypem motocyklistów.

Warto obserwować różne wyniki wyszukiwania, bo w zasadzie non stop dochodzą nowe ogłoszenia. Jak to robić?

Najczęściej wystarczy wygenerować link w wyszukiwarce portalu, a następnie przeciągnąć go na pasek zakładek.

Niektóre serwisy oferują również możliwość zapisania takiego wyszukiwania i, gdy pojawi się nowe ogłoszenie – wysyłany jest email z informacją na ten temat – na Dailymoto.net pracujemy nad takim rozwiązaniem.

5. Zapytaj na forum lub grupach tematycznych czy ktoś zna ten motocykl i był go oglądać

Zadając takie pytanie możesz otrzymać ciekawy „Feedback”. Okazać się może, że ktoś już był w podobnej sytuacji co Ty i oglądał ten motocykl, a że się zna lepiej, akurat wyda opinię i ostrzeże Cię o nim.

Nie martw się, nie uprzedzi Cię w kupnie, bo jeśli ktoś obserwuje ogłoszenia to sam już go widział;)

6. Zadzwoń do sprzedającego i wybadaj z kim masz do czynienia

Jak to mówią Pozory mylą, ale uważam, że warto się wsłuchać w to jak o swoim motocyklu opowiada sprzedający, więc jeśli namierzysz już jakiś cel (przyt. red. Motocykl na sprzedaż) i będziesz zainteresowany, zadzwoń i porozmawiaj ze sprzedającym.

Moją radą jest tutaj, przygotowanie sobie pewnych neutralnych pytań przed rozmową, które pomogą Ci podczas wstępnej rozmowy np.: w jakim stanie jest sprzęt, czy długo go Pan ma itd. Takie pytania pozwolą Ci wyczuć pewne rzeczy.

Jeszcze lepiej jeśli wiesz, że możesz się napalić – a kupno motocykla bywa bardzo podniecające – poproś kogoś, kto na SUCHO i bez emocji zadzwoni za Ciebie i porozmawia ze sprzedawcą – może to być np. osoba poznana na forum jak kilka punktów powyżej.

NIE NAPALAJ SIĘ, nawet przez telefon – jak ktoś się napali, to najczęściej brzmi jakby już kupił motocykl, przez co sprzedający ma wysoką pewność siebie i na pewno będzie podchodził do Ciebie jakby już Ci sprzedał motocykl – a Ty podświadomie go kupisz!!! (Byłem tam również;)) – siła emocji.

Jeśli rozmowa wg. Ciebie przeszła zadowalająco, umów się na oględziny rezerwując motocykl i poproś, aby sprzedający dał Ci znać jeśli w międzyczasie ktoś inny kupi motocykl. Nie ma nic gorszego niż jazda na marne (no chyba, że jazda aby kupić motocykl, który okaże się syfem…).

7. Jedź na oględziny motocykla z kimś komu ufasz, albo kto się zna na marce, modelu czy mechanice motocyklowej ogólnie

Jest jeszcze jedna rzecz jaką zrób zanim pojedziesz: Zadzwoń, przedstaw się, przypomnij o tym, że rozmawialiście, a następnie zapytaj czy oferta jest nadal aktualna – kto wie czy motocykl nie został sprzedany, lepiej się upewnić przed wyjechaniem z domu (no chyba, że wyjeżdżamy o 3 nad ranem, żeby dojechać na drugi koniec Polski).

Na oględziny pojazdu jedź z kimś komu ufasz, albo z kimś poznanym na forum danego motocykla, ewentualnie kimś kto zna się na motocyklach i mechanice. Najlepiej jak będzie to osoba, która ma prawo jazdy i nie obawiasz się jej dać się przejechać na jeździe testowej.

Do powyższego należy mieć świadomość, że jeśli prosisz kogoś, żeby przetestował za Ciebie motocykl, to musisz być świadom tego, że w razie uszkodzenia motocykla Ty musisz zapłacić za szkody. Nie może być sytuacji w której to osoba, którą prosisz zapłaci za to – choć wiadomo, co kraj to obyczaj.

Najlepiej jeśli to osoba, z którą pojechałeś będzie rozmawiać i ewentualnie dokonywać oględzin. Człowiek niezaangażowany w kupno motocykla dla siebie, może patrzeć na to z boku i zobaczy uchybienia i wady oglądanego motocykla.

8. Oględziny motocykla na miejscu

Wkrótce zostanie umieszczona druga część tego poradnika, która skupi się na tym, jak podejść do oględzin motocykla na miejscu. Artykuł ten pojawi się na dniach, a jak tylko to nastąpi zostanie on tutaj podlinkowany.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to zostaw nam komentarz oraz wejdź na nasze social media i zostaw nam Like. Jeśli chcesz więcej, obserwuj nas na naszych kontach na portalach społecznościowych:

Youtube: https://www.youtube.com/@dailymotonet
Facebook: FB.com/DAILYMOTONET
Instagram: instagram.com/DAILYMOTONET
Twitter: twitter.com/DAILYMOTONET