Motocyklista jedzie
Obraz autorstwa freepik

Czy motocykl jest dla mnie? Kilka zasad, które pomogą Ci zdecydować.

Czy motocykl jest dla mnie? Przeczytaj, zanim zrobisz prawo jazdy i kupisz pierwszy motocykl. Poradnik

Jazda motocyklem to dla wielu osób pasja i styl życia. Zwykle zainteresowanie jednośladami to pokłosie rodzinnych tradycji lub młodzieńcza zajawka. Ale są też tacy, którzy dotychczas mieli niewiele okazji do poznania, z czym wiąże się to hobby, a mimo to marzy im się zakup własnego jednośladu. Jeśli jesteś jednym z nich i masz wątpliwości czy motocykle są dla ciebie, przeczytaj nasz poradnik dla żółtodziobów. 

O Dailymoto

Dailymoto jest magazynem motocyklowym tworzonym przez motocyklistów dla motocyklistów i nie tylko.

Z naszych artykułów i filmów dowiesz się ciekawostek, poczytasz, obejrzysz opinie oraz testy i recenzje.

A teraz wracajmy do artykułu.

Motocykl to nie tylko środek transportu umożliwiający sprawne przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Jazda na motocyklu dostarcza niezwykłych emocji, jest też niebezpieczna i pewnie dlatego dla wielu tak pociągająca. Jednak w czasach, w których propaguje się przekonanie, że nie ma rzeczy niemożliwych i każdy może wszystko, warto też uświadomić sobie, że czasami słusznym jest stwierdzenie „nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas”, cytując Lema. Dlatego zanim wykonasz krok w kierunku posiadania własnego jednośladu, upewnij się, że zdajesz sobie sprawę nie tylko z oczywistych zalet, ale przede wszystkim – znasz ciemną stronę motocyklizmu. Łatwiej będzie ci odpowiedzieć sobie na pytanie “czy motocykle to hobby dla mnie?”. 

Chcesz jeździć na moto? Określ swoją motywację i realnie oceń możliwości

Dlaczego tak naprawdę chcesz jeździć motocyklem? Czy szukasz sposobu na szybszy dojazd do pracy i przemieszczanie się po mieście czy po prostu chcesz czerpać przyjemność z samej jazdy? Jeżeli zależy ci na kwestiach praktycznych – rozważ także inne opcje. W centrum zatłoczonego miasta wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem może być skuter. Wbrew opiniom nieżyczliwych – nie muszą być obciachowe i nie kojarzą się wyłącznie z dostawcami pizzy. 

Motocykl jako rozwiązanie na tzw. kryzys wieku średniego? To może się nie udać. Jeśli jedynie szukasz nowych wrażeń, a o motocyklach wiesz tyle co nic, zastanów się dwa razy, bo możesz się mocno rozczarować. 

Oprócz właściwej motywacji, ważne jest też, aby mierzyć siły na zamiary. Oceń swoje umiejętności jako kierowca. Jazda motocyklem wymaga dobrej koordynacji ruchowej, podzielności uwagi, umiejętności koncentracji i szybkiego refleksu. To znacznie bardziej wymagające niż prowadzenie auta. Jeśli nie czujesz się pewnie za kółkiem, czy też masz za sobą bogatą historię stłuczek, to raczej nie wróży ci sukcesów na motocyklu. 

Jakimi motocyklami można jeździć na kategorię B nie posiadając prawa jazdy Kat A

Posiadając prawo jazdy kat. B możesz również kierować innymi pojazdami, w tym motocyklami. Są jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze – musisz posiadać prawko „samochodowe” co najmniej od 3 lat i mieć ukończone 26 lat. Ponadto – pojemność skokowa silnika motocykla lub skutera, którym będziesz mógł się legalnie poruszać, nie może przekraczać 125 cm3, a jego moc – 11 kW (15 KM). Przepisy mówią również o ograniczeniu mocy w stosunku do masy pojazdu – 0,1 kW/kg, co tym samym wyklucza z możliwości jazdy niektórymi modelami sportowymi. 

Kiedy i dlaczego warto zrobić prawo jazdy na kat. A?

Jeśli myślisz jednak o motocyklach „na poważnie”, najlepiej od razu udaj się do dobrej szkoły jazdy i uzyskaj uprawnienia na kat. A. Nauczysz cię właściwej techniki jazdy, a przede wszystkim będziesz stanowić mniejsze zagrożenie dla innych uczestników dróg. Na profesjonalnym kursie przyswoisz dobre praktyki i zyskasz więcej pewności siebie jako kierowca. 

Po zdaniu egzaminu na kat. A masz uprawnienia do jazdy wszystkimi rodzajami motocykli, bez względu na pojemność. To pozwoli ci czerpać pełną przyjemność z jazdy i korzystać z możliwości, jakie oferują motocykle. Zdanie egzaminu na prawo jazdy kat. A to spore wyzwanie, ale daje ogromną satysfakcję. Poczujesz się pewniej, ale przede wszystkim – bezpieczniej jako początkujący motocyklista. 

Zwróć też uwagę na aspekt finansowy. Ceny kursów stale rosną. Obecnie w większości miast na kurs kat. A trzeba wydać już ok. 2500 zł. Do tego dochodzą koszty egzaminu praktycznego, badań lekarskich, zakupienia podstawowego stroju ochronnego czy ewentualnych jazd doszkalających. Wszystko wskazuje na to, że taniej już było, a w przyszłości będzie tylko drożej. 

W tym miejscu trzeba też wspomnieć, czym grozi jazda na moto bez stosownych uprawnień. Taka nieostrożność może słono kosztować. Zgodnie z aktualnymi przepisami – grzywna za prowadzenie motocykla bez wymaganego prawa jazdy to co najmniej 1500 zł (górny pułap to nawet 30 000 zł!). Do tego dochodzi zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat, a nawet ryzyko ograniczenia wolności. 

Zadbaj o odpowiedni strój na motocykl

W pierwszej kolejności – kup odpowiedni kask na moto. To zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia motocyklisty. Pamiętaj, że urazy głowy (nawet podczas pozornie niegroźnego upadku) mogą spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu… Dlatego – zawsze chroń swoją głowę i nie oszczędzaj na kasku. 

Kask to wymagany element ubioru motocyklisty – Zdjęcie Freepik

A co właściwie znaczy „odpowiedni kask”? To taki, który jest:

  • wytrzymały – wykonany z wysokiej jakości, odpornego materiału;
  • dobrze dopasowany do kształtu głowy.

Oczywiście, istotne są też – dobra wentylacja, wyciszenie, rodzaj wizjera itd., ale tak naprawdę są to sprawy drugorzędne. O tym będziesz myśleć już jako bardziej doświadczony rider, podczas zakupu kolejnych modeli. 

Na początek dopilnuj, aby kask był bezpieczny i posiadał odpowiednią homologację i wymagane atesty. W tym celu wystarczy, że wybierzesz spośród kasków znanych marek na rynku. Unikaj podejrzanie tanich modeli „no-name”. Po drugie – koniecznie udaj się do sklepu stacjonarnego z akcesoriami dla motocyklistów. Teoretycznie, możesz zmierzyć obwód głowy i na tej podstawie, bez wychodzenia z domu, zamówić kask online. Ale nie idź tą drogą. Dlaczego? Gdy przymierzysz kilka różnych modeli kasków o tym samym lub podobnym rozmiarze, przekonasz się, że zupełnie inaczej leżą. Wynika to z tego, ze skorupy kasków mają różne kształty i będą inaczej dopasowywały się do kształtu twojej głowy. Przemierzenie kasku przed zakupem to absolutna konieczność. Wybierając ten element wyposażenia skorzystaj z pomocy sprzedawcy, który podpowie ci, jaki rodzaj kasku wybrać i jak go prawidłowo dopasować. 

Podczas kursu prawa jazdy nie potrzebujesz całego kombinezonu. Poza kaskiem, zaopatrz się również w: 

  • porządne rękawice;
  • kurtkę z długim rękawem (najlepiej z ochraniaczami);
  • długie spodnie (tekstylne lub jeansy motocyklowe);
  • pełne obuwie. 

Co prawda, najlepszą ochronę zapewniają profesjonalne, usztywnione buty motocyklowe; jednak może to nie być najlepszy wybór podczas nauki jazdy. Na kurs wybierz raczej buty na płaskiej i twardej podeszwie, w których bez problemu wyczujesz dźwignię zmiany biegów. 

Marzy ci się motocykl? Szykuj się na wydatki!

Kurs na prawo jazdy kat. A, egzamin, kask i odzież motocyklowa, a także sam motocykl to największe, ale niestety nie jedyne koszty, które poniesiesz jako świeżo upieczony motocyklista. Do tego wszystkiego musisz dodać wykupienie polisy ubezpieczeniowej, opłaty za serwis i ewentualne naprawy, paliwo, wymianę opon czy przechowywanie pojazdu na czas zimy (jeśli nie posiadasz własnego garażu). 

Z czasem pewnie zaczniesz też myśleć o zakupie lepszego wyposażenia i akcesoriów dodatkowych, a także o zmianie samej maszyny. A to oznacza kolejne wydatki… Wprawdzie eksploatacja motocykla jest o wiele tańsza w porównaniu do przeciętnego samochodu, ale utrzymanie jednośladu na pewno nadwyręży twój budżet. Jeśli zatem zastanawiasz się czy posiadanie motocykla jest dla ciebie, musisz też przemyśleć czy zwyczajnie cię na to stać.  

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł to zostaw nam komentarz oraz wejdź na nasze social media i zostaw nam Like. Jeśli chcesz więcej, obserwuj nas na naszych kontach na portalach społecznościowych:

Youtube: https://www.youtube.com/@dailymotonet
Facebook: FB.com/DAILYMOTONET
Instagram: instagram.com/DAILYMOTONET
Twitter: twitter.com/DAILYMOTONET